Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Bielorusko bude mať do jesene vlastnú vakcínu proti covidu

Lukašenko: Bielorusko bude mať do jesene vlastnú vakcínu proti covidu

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v juhoruskom horskom stredisku Krasnaja Poľana vyhlásil, že jeho krajina bude mať do jesene vlastnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Bielorusko sa podľa neho vydalo cestou Ruska, ktoré má už zaregistrované tri druhy vakcín. Aj my ideme touto cestou. Na jeseň budeme mať vlastnú vakcínu aj my,“ povedal novinárom Lukašenko. Krajina zatiaľ „aktívne nakupuje vakcínu z Ruska”, dodal.

Ako pokračoval vývoj očkovacej látky v Rusku „svedčí o tom, že ruská veda je na najvyššej úrovni“. „Najúčinnejšia vakcína je ruská. Je uznávaná na celom svete, bez ohľadu na to, ako ju niekto troluje. Toto je najefektívnejšia vakcína,“ tvrdí Lukašenko.

Dodal, že v chorobnosti epidémia v Bielorusku kopíruje situáciu v Rusku.“Našťastie, infekčnosť začala prudko klesať, takže na jeseň alebo v lete sa priblížime k nule,“ vyhlásil Lukašenko.

Očkovanie dobrovoľníkov ruskou vakcínou Sputnik V sa v Bielorusku v rámci postregistračných štúdií začalo 1. októbra 2020. Bielorusko sa tak stalo po Rusku prvým štátom, ktorý túto vakcínu oficiálne zaregistroval.