Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Bielorusko sa nechce stať nárazníkovou zónou medzi Ruskom a Západom

Lukašenko: Bielorusko sa nechce stať nárazníkovou zónou medzi Ruskom a Západom

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruská tlačová agentúra BelTA citovala vyhlásenie prezidenta Alexandra Lukašenka, že jeho krajina sa nechce stať nárazníkovou zónou medzi Ruskom a západnými štátmi. „Už som to zakúsil po rozpade Sovietskeho zväzu, keď prišlo k pokusu o vytvorenie baltsko-čiernomorského regiónu – sanitárnej zóny.

Išlo o to, aby pobaltské štáty, Bielorusko a Ukrajina oddelili Rusko od Západu,“ povedal Lukašenko. „Chápeme, aký môže byť výsledok. Z tohto dôvodu sme sa dohodli s ruským prezidentom, že v tomto ohľade budeme konať vzájomne,“ dodal bieloruský prezident.

Lukašenko vyhlásil, že Rusko je jeho krajine ochotné poskytnúť bezprostrednú pomoc na zaistenie bezpečnosti v prípade, že o to Bielorusko požiada. Stalo sa tak po tom, čo absolvoval telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Po augustových prezidentských voľbách v Bielorusku vychádzajú do ulíc každý deň stúpenci opozície, podľa ktorých bolo hlasovanie zmanipulované. Prezident Alexandr Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov, čím získal šiesty mandát vo funkcii hlavy štátu, ktorú zastáva od roku 1994. Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská dostala desať percent hlasov.