Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko dostal žiadosť o uzatvorenie paktu s Ukrajinou o neútočení

Lukašenko dostal žiadosť o uzatvorenie paktu s Ukrajinou o neútočení

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko prostredníctvom spravodajskej agentúry Belta oznámil, že dostal žiadosť na uzatvorenie paktu s Ukrajinou o neútočení. „Žiadajú nás, aby sme nešli do vojny s Ukrajinou za nijakých okolností, aby sme tam neposielali vojakov,“ povedal Lukašenko.

Z jeho slov však nie je jasné, či žiadosť prišla z Ukrajiny alebo od západných krajín. Kyjev sa k slovám bieloruského prezedenta bezprostredne nevyjadril. Kremeľ odmietol uviesť, či Lukašenko bude o tejto ponuke diskutovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Bieloruský prezident zároveň obvinil Ukrajinu, že na svojom území hostí militantov, ktorí by mohli byť súčasťou údajného dlhodobého plánu Západu na destabilizáciu Bieloruska. „Neviem, prečo to Ukrajinci potrebujú,“ uviedol Lukašenko. Bieloruské bezpečnostné zložky budú preto podľa neho tvrdo reagovať na akékoľvek ohrozenie vnútorného poriadku v krajine.

Lukašenko si zároveň neželá, aby sa zopakovali masové demonštrácie z rokov 2020 a 2021, ktoré v tom čase označil za súčasť plánu Západu na zmenu režimu v Bielorusku. Bielorusko je blízkym spojencom Ruska. Do bojov na Ukrajine sa však Minsk nezapojil.