Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Na zhromažďovanie vojakov NATO na našich hraniciach tvrdo odpovieme

Lukašenko: Na zhromažďovanie vojakov NATO na našich hraniciach tvrdo odpovieme

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že spolu s Ruskom budú postupovať oveľa tvrdšie v reakcii na zhromažďovanie vojakov NATO pozdĺž západných hraníc Bieloruska. „Poliaci použijú tanky Leopard na boj proti nelegálnej migrácii na hraniciach s Bieloruskom. Neviem si predstaviť, ako budú tanky bojovať s civilistami.   

Hľadajú len zámienky, ako presunúť svoje ozbrojené sily bližšie k našim hraniciam, teda k hraniciam Zväzového štátu Bieloruska a Ruska,“ povedal Lukašenko na stretnutí s ruským generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom.

Lukašenko vyhlásil, že „na to všetko odpovedia veľmi tvrdo. Ešte chvíľu počkáme a potom ich budeme varovať. A potom sa musíme posunúť bližšie k hraniciam – a o to viac Ruská federácia. Budeme konať tvrdo bez toho, aby sme sa pozerali na akúkoľvek kritiku z ich strany“.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak oznámil, že Poľsko, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, navýši na 10.000 počet vojakov na hraniciach s Bieloruskom s cieľom zabrániť prílevu nelegálnych migrantov na svoje územie.

Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk už nebude migrantom brániť v ceste do EÚ cez bieloruské územie, čím reagoval na sprísnené západné sankcie. Odvtedy prichádzajú správy o tisíckach pokusov o nelegálne prekročenie vonkajších hraníc EÚ s Bieloruskom i nemecko-poľskej hranice.

V snahe vyriešiť migračnú krízu vyhlásilo Poľsko 2. septembra v oblastiach pri svojich hraniciach s Bieloruskom núdzový stav, ktorého platnosť následne začiatkom októbra predĺžilo o 60 dní. Do pohraničných oblastí tak nemajú prístup ani novinári, ani humanitárne organizácie.

Poľskí vojaci zároveň začali na hraniciach s Bieloruskom koncom augusta stavať 2,5 metra vysoký plot z ostnatého drôtu. Poľská vláda nedávno avizovala, že plot časom plánuje nahradiť múrom.