Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko nemieni ustúpiť demonštrantom

Lukašenko nemieni ustúpiť demonštrantom

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko varuje demonštrantov, ktorí sa naďalej búria proti jeho vláde, že nemieni ustúpiť a môže použiť proti nim aj ostrejšie prostriedky. Protestujúcich varuje predovšetkým pred útokmi na príslušníkov armády.

Predstaviteľke bieloruskej opozície Sviatlane Cichanovskej sa aj napriek výzvam obyvateľstvu nepodarilo ochromiť krajinu celoštátnym štrajkom. V krajine sa však v posledných dňoch vyskytlo asi 20 pokusov zablokovať železničné koľajnice.

Lukašenko v prípade potreby povolá do ulíc armádu a odzbrojí dobrovoľníkov takzvaných ľudových družín, pozostávajúcich z bývalých vojakov a príslušníkov bezpečnostných zložiek. Nariadil aj čiastočné uzatvorenie pozemnej hranice s Poľskom, Lotyšskom, Litvou a Ukrajinou.

Okrem toho vymenil ministra vnútra a vymenoval nových poradcov, ktorým zveril kontrolu bezpečnosti v rôznych častiach krajiny. Podľa bieloruských ekonómov poškodili protesty miestnu ekonomiku od augusta o vyše 1,5 miliardy dolárov.

Ak by najväčšie podniky zareagovali na výzvu Cichanovskej a pozastavili svoju činnosť, znížilo by to príjmy krajiny z exportu. Minsk vyváža do zahraničia predovšetkým potraviny a výrobky chemického a strojárskeho priemyslu.