Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko oficiálne otvoril prvú atómovú elektráreň v krajine. Litva ju bojkotuje

Lukašenko oficiálne otvoril prvú atómovú elektráreň v krajine. Litva ju bojkotuje

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko oficiálne otvoril prvú atómovú elektráreň v krajine. Elektráreň ležiacu neďaleko meste Astravec v Hrodnianskej oblasti pri hraniciach s Litvou zapojili do siete 3. novembra.

Hlavným dodávateľom pre výstavbu celého komplexu bola spoločnosť Atomstrojexport. Ide o pobočku ruského gigantu Rosatom. Litva túto prvú bieloruskú atómovú elektráreň považuje za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, verejného zdravia a životného prostredia.

Litovská spoločnosť Litgrid, ktorá v Litve prevádzkuje prenosovú sústavu, stanovila nulovú kapacitu pre komerčný tok elektriny z Bieloruska. Stalo sa tak „v súlade so zákonom o bojkote elektriny z jadrových elektrární v Astravci,“ uviedol Litgrid.

Rosatom sťažnosti Litvy odmieta a tvrdí, že projekt elektrárne spĺňa najvyššie medzinárodné štandardy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Elektráreň má mať po plánovanom dokončení v roku 2022 dva reaktory, každý s výkonom 1200 MW. Reaktor, ktorý je v prevádzke v súčasnosti, vyrába 400 MW.