Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko sa dá zaočkovať proti covidu v roku 2023

Lukašenko sa dá zaočkovať proti covidu v roku 2023

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinnosť nosenia rúšok, ktoré platilo od 9. októbra, potom, čo toto opatrenie podrobil kritike prezident Alexandr Lukašenko. Vedenie rezortu požiadal, aby sa na občanov Bieloruska nevyvíjal nátlak vo veci nosenia rúšok, zachovávania bezpečných rozstupov a očkovania proti chorobe COVID-19.

Následne ministerstvo zdravotníctva na svojom kanáli na sociálnej sieti zverejnilo vyhlásenie, že „používanie osobných ochranných prostriedkov fyzickými osobami v interiéri budov a pri cestovaní v automobilovej, námornej, leteckej a železničnej doprave – s výnimkou jazdy osobným autom – už nie je povinné“.

Lukašenko krátko predtým vyhlásil, že je pripravený dať sa zaočkovať proti covidu, ale len bieloruskou vakcínou. Tento svoj postoj zdôvodnil tým, že ruský prezident Vladimir Putin sa dal zaočkovať ruským Sputnikom V a americký prezident Joe Biden očkovacou látkou z dielne amerického Pfizeru.

„Z praxe je nám úplne jasné, že očkovaní ľudia chorejú menej, a ak ochorejú, choroba väčšinou nemá vážny priebeh. To je klinicky potvrdený fakt,“ vyhlásil Lukašenko. Bieloruský minister zdravotníctva Dzmitryj Pinevič informoval, že vakcína bieloruskej výroby bude pripravená na používanie v roku 2023. Ako dodal, očkovacia látka bude spĺňať všetky kritériá bezpečnosti, dostupnosti a kvality.

„O dva roky budeme mať vlastnú vakcínu, ktorá nám umožní pozerať sa do budúcnosti a bojovať proti pandémiám rôzneho druhu,“ povedal minister na medzinárodnej konferencii v Minsku.

Prvou dávkou vakcíny proti covidu sa v krajine dalo zaočkovať takmer 2,7 milióna Bielorusov, pričom viac ako 2,02 milióna z nich plne zaočkovaných. Od vypuknutia epidémie malo v krajine pozitívny výsledok testov na covid 582.111 ľudí, nákaze zatiaľ podľahlo 4482 ľudí.