Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Spoločne s Rusmi budeme bojovať len vtedy, ak noha ukrajinského vojaka...

Lukašenko: Spoločne s Rusmi budeme bojovať len vtedy, ak noha ukrajinského vojaka vstúpi na naše územie

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský líder Alexandr Lukašenko rokovali o rozšírení vzájomnej vojenskej a hospodárskej spolupráce. Lukašenko a Putin sa stretli v rezidencii ruského prezidenta Novo-Ogarjovo v Moskovskej oblasti.

Putin na začiatku rokovaní pripomenul, že Bielorusko má priemyselný majetok z obdobia Sovietskeho zväzu, čo podľa neho ponúka dobré príležitosti na spoločné programy výroby. Spoločným úsilím môžu podľa neho dosiahnuť synergiu, čo môže byť v niektorých sektoroch veľmi prínosné a priniesť dobré výsledky pre obe krajiny.

Rusko je hlavným podporovateľom bieloruského hospodárstva založeného na modeli Sovietskeho zväzu, ktorý sa spolieha na lacnú energiu z Ruska a pôžičky. Kremeľ tiež podporuje Lukašenka, ktorý je pri moci takmer tri desaťročia.

Lukašenko pripomenul, že bieloruské továrne vyrábajú súčiastky pre ruské dopravné lietadlá, a navrhol, že s pomocou Ruska by jedna z tovární, ktorá v minulosti opravila niekoľko stíhačiek ruskej výroby typu Su-25, mohla začať vyrábať bojové lietadlá, ktoré podľa neho dosahujú dobré výsledky na Ukrajine.

Bieloruský prezident tiež vyzdvihol dôležitosť väzieb s Ruskom v oblasti obrany a vyjadril podporu krokom Kremľa na Ukrajine. Tiež však zdôraznil, že na Ukrajinu vyšle bieloruských vojakov len v prípade napadnutia svojej krajiny.

„Som pripravený bojovať z územia Bieloruska spoločne s Rusmi len v jednom prípade: ak noha vojaka z Ukrajiny vstúpi na naše územie so zbraňou a úmyslom zabíjať mojich ľudí,“ povedal Lukašenko ešte pred návštevou v Rusku zahraničným novinárom na mediálnom brífingu v Minsku.