Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy už nebude prezidentom

Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy už nebude prezidentom

Alexandr Lukaššenko. (Foto: TASR)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pripustil, že po prijatí novej ústavy zo svojho postu odíde. Informovala agentúra TASS s odvolaním sa na bieloruskú agentúru BelTA. „Ústavu nemením pre seba. Po prijatí novej ústavy už nebudem prezidentom. Takže sa môžete upokojiť,“ povedal Lukašenko zdravotníkom počas návštevy nemocnice v bieloruskej metropole Minsk.

Nová ústava je podľa Lukašenka taká dôležitá, že jej vypracovanie nemôže zveriť „neznámemu prezidentovi“, pričom plánovaný termín jej dokončenia nespresnil. Správa prichádza deň po tom, ako Bielorusko navštívil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a obvinil západné krajiny z hrubého zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska.

Rusko podporuje Lukašenkovu vládu od začiatku masových demonštrácií v auguste tohto roka. Lavrov však zároveň vyjadril počas návštevy podporu aj novej ústave. „Samozrejme, že máme záujem o to, aby bola situácia pokojná a stabilná. Myslíme si, že reforma ústavy, ktorú iniciovalo vedenie krajiny, k tomu prispeje,“ povedal Lavrov, ktorého citovala nemecká spravodajská stanica Deutsche Welle.