Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Ukrajina robí chybu, že si vopred kladie podmienky na začatie rokovaní...

Lukašenko: Ukrajina robí chybu, že si vopred kladie podmienky na začatie rokovaní s Ruskom

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Kyjev robí „chybu“, keď si kladie podmienky na to, aby začal rokovať s Ruskom. Podľa Lukašenka práve kladenie podmienok začatie takýchto rokovaní znemožňuje.

„Chyba Ukrajincov, Volodymyra Zelenského, je v tom, že porušujú typické princípy vyjednávacieho procesu. Osobitne pri rozhovoroch s obrovským Ruskom. Nemôžete si klásť podmienky vopred,“ povedal v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. „Sadnite si k rokovaciemu stolu a až tam predložte podmienky. A druhý typický princíp vyjednávania – kompromisy,“ dodal bieloruský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal ešte začiatkom októbra dekrét, ktorým možnosť akýchkoľvek rokovaní s Putinom vylúčil. „Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom,“ povedal.

Poprední americkí predstavitelia v posledných týždňoch vyzývajú Ukrajinu, aby naznačila, že je stále otvorená rozhovorom s Ruskom. Zdroje oboznámené so situáciou však tvrdia, že USA nebudú Ukrajinu tlačiť k rokovaciemu stolu z dôvodu, že Rusko vraj doteraz nepreukázalo ochotu rokovať.