Úvod Politika Lunter zaútočil na slobodu prejavu: knižniciam prikázal vyradiť časopis Zem&Vek

Lunter zaútočil na slobodu prejavu: knižniciam prikázal vyradiť časopis Zem&Vek

Ján Lunter. (Foto: archív)

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pod vedením župana Jána Luntera odporučil šiestim knižniciam, aby neobjednávali mesačník Zem&Vek. Keďže BBSK je zriaďovateľom knižníc, odporúčanie úradu je fakticky príkazom na vyradenie politicky nepohodlného časopisu.

V oficiálnom stanovisku Úradu BBSK sa ako dôvod tohto kroku uvádza zaostávanie kraja v obnove trvalého knižničného fondu, pričom ušetrené financie zo zrušeného predplatného sa majú použiť v prospech vyšších investícií do tohto fondu.

V pôsobnosti samosprávneho kraja je Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši, Knižnica Jána Kollára v Kremnici, Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene, Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote, Novohradská knižnica v Lučenci a Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

Predplatné časopisu Zem&Vek zrušil v svojich knižniciach v decembri minulého roka aj Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič, ktorý sa o periodiku vyjadril ako o konšpiračnom a propagandistickom časopise. Vzápätí hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzvalo všetkých predsedov samosprávnych krajov, primátorov miest a starostov obcí na Slovensku, aby po vzore TTSK prestali do nimi zriaďovaných knižníc odoberať časopis Zem a Vek.

Za vyradenie riadne zaregistrovaného média z priestoru, ktorý je platený z verejných výdavkov, podala na predsedu TTSK trestné oznámenie Asociácia nezávislých médií. Rovnaký krok zvažuje aj v prípade šéfa banskobystrickej župy Luntera. Pripravované trestné oznámenie podporí aj aktuálnym verdiktom Ústavného súdu SR, ktorý z dôvodu protiústavnosti zrušil tzv. protiextrémistickú legislatívu.

Foto: Michaela Kolimárová