Úvod Politika Lunterovo vedenie župy chcelo platy vyššie ako premiér

Lunterovo vedenie župy chcelo platy vyššie ako premiér

Ján Lunter a riaditeľ jeho úradu Matúš Hollý. (Foto: archív)

Predseda BBSK Ján Lunter dbá na blaho svojich zamestnancov. Navrhol totiž nový poriadok odmeňovania zamestnancov úradu. Na poslednom zasadnutí poslancov v Lučenci ho predniesol riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Matúš Hollý. Najväčšie zvýšenie sa  týkalo práve jeho, keďže podľa pôvodných výpočtov by mohol mesačne spolu s odmenami a 50-percentným príplatkom za riadenie poberať plat vo výške 7 241 eur. Ostatní vedúci pracovníci by však tiež neobišli nakrátko.

Riaditeľom odborov by plat vzrástol na minimálne 3 350 eur, no mohli by dostať aj 5 000 eur mesačne. K tomuto ešte nie sú zarátané navrhované odmeny. „Plat riaditeľa by však neprekročil 80 percent platu predsedu. Potrebujeme to na vyriešenie aktuálnej situácie a konečne by sme začali spoľahlivo a efektívne pracovať,“ vysvetlil Hollý, ktorý momentálne zarába 2 200 eur mesačne.

Riaditeľ úradu a vedúci odborov by tak zarábali viac ako premiér Peter Pellegrini či niektorí ministri. S takýmto výrazným zvýšením platov nesúhlasili najmä poslanci za Smer-SD a bývalý šéf kraja Marian Kotleba. Napokon tak prešiel návrh odmeňovania úpravami.

„Prišli sme s pripomienkami, pretože priemerný plat v tomto kraji je 900 eur, takže nie je možné, aby manažéri na úrade zarábali päťtisíc eur,“ povedala poslankyňa Božena Kováčová. Podľa Mariána Kotlebu je nepochopiteľné, aby riaditeľ úradu mal 1,6-násobok platu samotného predsedu úradu, a to za podmienok, že vznikajú nové funkcie, takže riaditeľ bude mať menej práce. Poslanci napokon rozhodli, že riaditeľ úradu zarobí maximálne 3 500 eur a riaditelia odborov 3 800 eur.

Foto: archív