Úvod Politika Luxemburgom odmietnutý Procházka: Som rád, že to prišlo

Luxemburgom odmietnutý Procházka: Som rád, že to prišlo

Foto: archív

Súdny dvor Európskej únie so sídlom v Luxemburgu nemôže potvrdiť odmietnutie Radoslava Procházku, bývalého lídra strany Sieť, za sudcu na Všeobecnom súde Európskej únie (EUGC). O odmietnutí Procházku ako sudcu informoval Denník N.

Ako pre TASR uviedol Balázs Lehóczki z komunikačného oddelenia Súdneho dvora EÚ, ktorý má na starosti Slovenskú republiku, o výbere sudcov rozhoduje poradný výbor Rady EÚ v Bruseli a luxemburská súdna inštitúcia sa o menách vybratých národných kandidátov dozvedá po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Denník N informoval, že Procházku definitívne odmietli v pondelok (12. 12.) na poradnom výbore Rady EÚ. Procházku pred niekoľkými týždňami vypočul poradný výbor Súdneho dvora, ktorý podľa neoficiálnych informácií nepresvedčil, píše denník.

Procházka podľa svojho vyjadrenia pre Hospodárske noviny stanoviská výboru nepozná, ďalší postup chce nechať na vládu. „Celá táto moja situácia, ktorá začala výsledkom volieb, je niečo, čo v mojom živote muselo prísť, som rád, že to prišlo a vyjdem z toho silnejší, ako som bol predtým,“ reagoval pre Hospodárske noviny.

Procházka je už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ obsadený.