Úvod ZO ZAHRANIČIA Luxembursko spustilo verejnú dopravu zadarmo

Luxembursko spustilo verejnú dopravu zadarmo

Foto: archív

Luxembursko spustilo bezplatnú verejnú dopravu. Stalo sa tak prvou krajinou na svete, kde bude preprava v autobusoch, vlakoch a električkách bezplatná. Luxemburský minister dopravy Francois Bausch na tlačovej konferencii vyhlásil, že z tejto iniciatívy nebudú profitovať iba obyvatelia veľkovojvodstva.

Bausch dúfa, že z bezplatnej verejnej dopravy bude mať osoh aj 214-tisíc ľudí, ktorí denne dochádzajú do Luxemburska za prácou. Tamojšie úrady spolupracujú so železničnými spoločnosťami vo Francúzsku, Belgicku a Nemecku na tom, aby sa zo všetkých predaných lístkov strhávala suma za prepravu na území Luxemburska.

S bezplatnou verejnou dopravou experimentovalo už množstvo európskych miest. Prvým bola estónska metropola Tallinn, ktorá zaviedla verejnú dopravu zadarmo v roku 2013. Tento krok viedol k desaťpercentnému zvýšeniu počtu pasažierov. Luxembursko je však prvou krajinou, ktorá zavedie bezplatnú verejnú dopravu celoplošne.

Zatiaľ čo cestujúci vo vozňoch prvej triedy budú musieť aj naďalej za lístok zaplatiť, rovnako ako sa bude musieť platiť aj za mesačné alebo ročné lístky. Verejná doprava zadarmo sa bude vzťahovať na vozne druhej triedy a celú autobusovú i električkovú sieť.