Úvod ZO ZAHRANIČIA Luxembursko vyzýva na diskusiu o uznaní Palestíny ako štátu

Luxembursko vyzýva na diskusiu o uznaní Palestíny ako štátu

Foto: archív

Luxembursko vyzvalo na rozpravu na úrovni Európskej únie o uznaní palestínskeho štátu. Tým by sa poistil prísľub, že otázku Blízkeho východu ministri zahraničných vecí krajín EÚ „dôkladne prediskutujú“ na januárovom stretnutí. Informovala o tom agentúra AFP.

V liste adresovanom novému vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepovi Borrellovi luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn uviedol, že diskusia by mohla podporiť úsilie zamerané na nájdenie riešenia konfliktu na Blízkom východe podľa zásady „dva štáty – dva národy“.

Každé rozhodnutie o nadviazaní nových diplomatických vzťahov s ďalším štátom by prijali jednotlivé členské štáty, ale Asselborn chce prinajmenšom diskusiu na úrovni EÚ. „Európska únia musí naďalej presadzovať a podporovať konsenzus v prospech riešenia založeného na vzniku dvoch štátov,“ napísal Asselborn.

„Jedným zo spôsobov, ako pomôcť zachrániť toto riešenie, je vytvorenie spravodlivejšej situácie pre obe strany.“ V tejto súvislosti sa Asselborn domnieva, že „je čas začať v rámci Európskej únie diskusiu o možnosti uznania palestínskeho štátu všetkými jej členskými štátmi“. Izrael a USA sú proti uznaniu Palestíny ako štátu. Európska únia doteraz nezaujala jednotný postoj k vzniku palestínskeho štátu.