Úvod ZO ZAHRANIČIA Lynk: 55-ročná izraelská okupácia Palestíny sa zmenila na systém apartheidu

Lynk: 55-ročná izraelská okupácia Palestíny sa zmenila na systém apartheidu

Foto: archív

Osobitný spravodajca OSN pre situáciu v oblasti ľudských práv na okupovaných palestínskych územiach Michael Lynk kritizoval medzinárodné spoločenstvo, že umožnilo, aby sa dlhoročná okupácia palestínskych území Izraelom zmenila na „systém apartheidu“.

Lynk vo svojej záverečnej správe prezentovanej na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve uviedol, že „izraelská okupácia trvá už 55 rokov a nezdá sa, že by v blízkom čase mohla skončiť“.

„Toto je apartheid,“ povedal Lynk, pričom poukázal na konfiškáciu pôdy, zväčšujúce sa výlučne židovské sídla, dvojaký právny systém, rozdiel medzi životnými podmienkami Izraelčanov a Palestínčanov a odlišné politické práva.

Izrael ovláda Západný breh Jordánu a východný Jeruzalem od roku 1967. V obidvoch oblastiach aktuálne žije 700.000 Židov v obciach, ktoré sú podľa medzinárodného práva nezákonné.

Lynk priznal, že Izrael na rozdiel od nariadení, ktoré počas obdobia apartheidu zaviedla Juhoafrická republika (JAR), nezaviedol aj zákaz stretávania sa príslušníkov rôznych rás. „Izrael má však vlastné pravidlá, ktoré v JAR chýbali – oddelené diaľnice, vysoké múry a rozsiahle kontrolné stanovištia,“ spresnil.

Lynkov prejav nasledoval po tom, čo ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty International, Human Rights Watch a izraelskej B’Tselem začali v súvislosti s izraelskou okupáciou používať slovo „apartheid“.

Vzťahy medzi Izraelom a palestínskou samosprávou vedenou prezidentom Mahmúdom Abbásom sa v posledných mesiacoch mierne zlepšili. Do Izraela a na západný breh pricestuje americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý má v pláne rokovať s predstaviteľmi Izraela i so zástupcami Palestínčanov.