Úvod Politika Macedónčania protestujú proti zmene názvu svojho štátu

Macedónčania protestujú proti zmene názvu svojho štátu

Foto: archív

Tisíce priaznivcov macedónskej opozičnej pravicovej strany VMRO-DPMNE demonštrovali v uliciach Skopje proti zámeru zmeniť názov krajiny, ktorý je dlhodobou príčinou sporov so susedným Gréckom. Protesty prišli po vyhlásení premiéra Zorana Zaeva, že rokovania s gréckou vládou o vyriešení 27 rokov trvajúceho sporu sa posunuli do záverečnej fázy.

Grécka vláda dlhodobo vznáša námietky proti oficiálnemu názvu bývalej juhoslovanskej republiky, ktorý znie Republika Macedónsko. Grécko má totiž svoju vlastnú rovnomennú provinciu, kolísku pôvodnej ríše Alexandra Macedónskeho, a obáva sa, že rovnaký názov susednej krajiny môže znamenať územné nároky na túto oblasť. Pre dlhotrvajúci spor by Grécko podľa všetkého vetovalo aj prípadný vstup Macedónska do EÚ a NATO.

Macedónska opozícia je však presvedčená, že názov republiky by sa meniť nemal. Maďarský premiér Viktor Orbán jej poslal video, v ktorom zdraví „múdrych a odvážnych straníckych vodcov, ktorí sa neohnú pod tlakom zahraničných mocností“.

Protesty a demonštrácie majú prebiehať aj v severnom Grécku, aj tam sa totiž objavuje odpor proti navrhovanému riešeniu, ktoré niektorí kritici označujú za neprijateľný kompromis. Takmer určite bude totiž obsahovať slovo „Macedónsko“, s čím sa Gréci odmietajú zmieriť. Najviac sa hovorí o názvoch „Nové Macedónsko“ a „Horné Macedónsko“. Zmenu názvu bude musieť najprv odobriť Grécko, schváliť parlament a nakoniec by o nej malo prebehnúť referendum.