Úvod Spoločnosť Macedónsko zmenilo názov letiska, prekážajúci Grécku

Macedónsko zmenilo názov letiska, prekážajúci Grécku

Foto: archív

Macedónsko je pripravené urovnať spory s Gréckom, komplikujúce vyhliadky tejto bývalej juhoslovanskej republiky na vstup do EÚ i NATO. Krajina sa rozhodla zmeniť názov svojho hlavného letiska, pomenovaného na počesť starovekého panovníka Alexandra Macedónskeho.

Turecké konzorcium TAV, ktoré má letisko v metropole Skopje v prevádzke, začalo z terminálu odstraňovať takmer tri metre vysoké písmená. Nový názov bude Medzinárodné letisko Skopje. Najprv sa nazývalo Letisko Skopje, potom ho predchádzajúca vláda v roku 2006 pomenovala po Alexandrovi Macedónskom.

Macedónsko a Grécko v súčasnosti pracujú na vyriešení 25-ročného sporu o názov Macedónsko. Macedónsko ho začalo používať, keď v roku 1991 získalo nezávislosť. Grécko argumentuje, že používanie tohto názvu naznačuje, že krajina má územné nároky na rovnomennú grécku provinciu, kde sa Alexander narodil. Atény „hnevá toto uzurpovanie starovekých gréckych dejín“.

Súčasná macedónska vláda zmenila aj meno kľúčovej diaľnice nesúcej Alexandrovo meno, čo doteraz takisto dráždilo grécku stranu. Diaľnica dostala názov Priateľstvo a úrady už nahrádzajú dopravné značky popri ceste.