Úvod Politika Macedónsky parlament schválil zmenu názvu krajiny

Macedónsky parlament schválil zmenu názvu krajiny

Foto: archív

Macedónsky parlament schválil ústavné zmeny zakotvujúce nový názov štátu. Na základe dohody s Gréckom by sa bývalá juhoslovanská republika mala volať Republika Severné Macedónsko, skrátene Severné Macedónsko. V stodvadsaťčlennom parlamente sa za nový názov vyslovilo 80 poslancov. Niekoľko ďalších hlasovaní poslancov však ešte čaká.

Premenovanie balkánskeho štátu má skončiť spory s Gréckom, ktorého súčasťou je aj severná provincia Macedónsko. Atény preto blokovali vstup Macedónska do NATO aj Európskej únie. V referende, ktoré sa v krajine konalo na konci septembra, sa za zmenu názvu vyslovila drvivá väčšina hlasujúcich, výsledok bol však pre nízku volebnú účasť označený za neplatný. Vláda zmenu schválila 8. októbra.

Macedónska opozícia tvrdí, že dohoda medzi Aténami a Skopje je protiústavná. V predvečer hlasovania hlavná opozičná strana VMRO-DPMNE označila dohodu o premenovaní štátu za „mŕtvu“ a parlamentnú diskusiu za zbytočnú. Skupina jej poslancov hlasovanie bojkotovala.

Na presadenie zákona o zmene názvu potrebovala vláda premiéra Zorana Zaeva dvojtretinovú parlamentnú väčšinu, teda práve najmenej 80 hlasov. Po dlhých debatách sa vládnym poslancom podarilo získať potrebných osem opozičných kolegov na svoju stranu. Keby sa im to nepodarilo, mienil predseda vlády vypísať predčasné parlamentné voľby.

Formálny proces zmeny macedónskej ústavy sa musí teraz podľa zákona začať v priebehu dvoch nasledujúcich týždňov. Môže však trvať až tri mesiace, počas ktorých musí parlament absolvovať ešte niekoľko čiastkových hlasovaní.