Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron a von der Leyenová hovorili v Pekingu o mieri na Ukrajine...

Macron a von der Leyenová hovorili v Pekingu o mieri na Ukrajine a spolupráci Číny a EÚ

Emmanuel Macron, Si Ťchin-pching a Ursula von der Leyenová v Pekingu. (Foto: archív)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a čínsky prezident Si Ťin-pching  spoločne vyzvali na to, aby sa „čo najskôr“ konali rusko-ukrajinské mierové rozhovory. Obaja lídri, ktorí sa predtým stretli vo Veľkej sále ľudu v centre Pekingu, v spoločnom vyhlásení zverejnenom po rozhovoroch tiež potvrdili, že sú proti použitiu jadrových zbraní v tomto konflikte.

Macron počas dvojstranných rozhovorov čínskemu lídrovi povedal, že sa naňho spolieha, že „privedie Rusko späť k rozumu“ v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Macron, ktorý je na trojdňovej návšteve Číny, dal najavo, že sa bude snažiť odradiť Čínu od podporovania riskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Medzitým čínska štátna televízia zverejnila správu, v ktorej Si Ťin-pching vyzdvihol pozitívne a stabilné vzťahy Číny a Francúzska v čase, keď je svet podľa neho vystavený „intenzívnym dejinným zmenám“. Macron uviedol, že jeho návšteva Pekingu by mohla zohrať dôležitú úlohu pri hľadaní cesty k mieru na Ukrajine, a ocenil ochotu Číny zaviazať sa k dosiahnutiu výsledkov.

Prvá návšteva Macrona v Číne od roku 2019 prebieha v čase, keď Západ zvyšuje tlak na Peking, aby nepomáhal Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Čína síce oficiálne vystupuje v konflikte na Ukrajine ako neutrálna, no ruskú vojenskú operáciu neodsúdila.

Do Pekingu priletela S Emmanuelom Macronom aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Na úvod návštevy Číny rokovala s tamojším premiérom Li Čchiangom o vyrovnaní obchodných vzťahov Číny s EÚ. „Naše hospodárstva sú pevne prepojené, obchodný deficit EÚ sa však zvyšuje z dôvodu diskriminačných postupov,“ komentovala stretnutie šéfka eurokomisie na sociálnej sieti.

Čína a EÚ by podľa nej mali pokračovať v rokovaniach o hospodárstve a obchode na najvyššej úrovni. „Čína má pre Európu veľký význam vzájomnou previazanosťou a dlhou spoločnou históriou,“ povedala von der Leyenová. Po stretnutí s prezidentom Si Ťin-pchingom vyhlásila, že prípadné dodávky zbraní Rusku z Číny by „výrazne poškodili“ vzťahy medzi Pekingom a Európskou úniou.

„Rátame s tým, že Čína nebude Rusku poskytovať nijaké vojenské vybavenie, a to priamo ani nepriamo, pretože všetci vieme, že vyzbrojovanie agresora by bolo v rozpore s medzinárodným právom a výrazne by to poškodilo vzájomné vzťahy,“ uviedla. Šéfka exekutívy EÚ tiež privítala deklarovanú ochotu Si Ťin-pchinga rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Hoci Čína vystupuje v konflikte na Ukrajine neutrálne, konanie Ruska odmieta verejne odsúdiť a naďalej rozvíja priateľské vzťahy s Moskvou. Peking vo februári predstavil mierový plán pre Ukrajinu, Spojené štáty ho však odmietli, pretože podľa nich „otvára Rusku cestu k udržaniu okupovaných častí Ukrajiny“.

Si Ťin-pching navštívil v marci Moskvu, kde rokoval so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, no ešte stále osobne ani telefonicky nehovoril s ukrajinským prezidentom Zelenským. Počas rokovania s Macronom však deklaroval zámer spojiť sa so Zelenským, keď nato nastane vhodný čas.