Úvod Spoločnosť Macron chce presadiť umelé počatie pre lesbičky

Macron chce presadiť umelé počatie pre lesbičky

Foto: archív

Služby asistovanej reprodukcie budú môcť možno využiť všetky Francúzky bez ohľadu na to, či majú partnera alebo sú homosexuálnej orientácie. Sľubuje to návrh zákona vlády prezidenta Emmanuela Macrona. Doteraz mali možnosť využiť umelé počatie len vydaté ženy.

Televízia France 24 označila nový návrh zákona o bioetike za radikálny. Najkontroverznejšie bude podľa nej práve rozšírenie asistovanej reprodukcie na slobodné ženy a lesbické páry. Lesbičky by pred použitím spermií darcu mali pred notárom podpísať spoločné vyhlásenie. To bude po pôrode zaslané na úrady.

Ako rodič bude potom uznaná žena, ktorá dieťa vynosí, ale aj jej partnerka. Zákon zároveň umožní ženám nechať si podľa vlastného uváženia zmraziť vajíčka, aby mohli mať potomkov v neskoršom veku. Doteraz sa to praktizuje len zo zdravotných dôvodov, napríklad u pacientiek s onkologickým ochorením. Mnohé Francúzky tak cestujú na takého procedúry do Španielska či Belgicka.

Umelo počatí ľudia získajú po novom právo dozvedieť sa po dosiahnutí plnoletosti informácie o svojom biologickom otcovi. Dostanú všeobecné údaje ako vek a fyzické vlastnosti darcu spermií, vďaka ktorému prišli na svet. Ak tento muž v čase darovania poskytne súhlas, bude odkrytá aj jeho plná identita.

„Tento nový zákon reaguje na spoločenský záujem,“ uviedla ministerka zdravotníctva Agnès Buzynová. Podľa nej nie je rozdiel, či deti vyrastajú v úplnej rodine, alebo ich vychovávajú homosexuálne páry. Za rozšírenie umelého počatia bojuje najmä komunita LGBTI, ale aj feministické hnutie FEMEN.

Proti návrhu plánuje protestovať konzervatívne hnutie Le Manif Pour Tous, ktoré v roku 2013 usporiadalo rozsiahle demonštrácie proti rozšíreniu manželstva na páry rovnakého pohlavia. Deti narodené jednému rodičovi prirovnáva hnutie ku geneticky modifikovanej zelenine predávanej v obchodoch.