Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron kritizoval Bolsonara za podporu urážok na adresu jeho manželky

Macron kritizoval Bolsonara za podporu urážok na adresu jeho manželky

Foto: archív

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizoval brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara za to, že na sociálnej sieti podporne reagoval na „mimoriadne drzé“ urážky namierené proti francúzskej prvej dáme Brigitte Macronovej, píše tlačová agentúra AFP.

„Čo na to môžem povedať? Je to smutné. Je to smutné po prvé preňho, a po druhé aj pre Brazílčanov,“ uviedol Macron na tlačovej konferencii vo francúzskom meste Biarritz, kde sa koná samit lídrov skupiny G7.

Brazílske ženy sa podľa jeho slov nepochybne hanbia za vyjadrenia svojho prezidenta. Macron dodal, že dúfa, že Brazília bude mať čoskoro prezidenta, ktorý sa bude vedieť správať podľa štandardov, ktoré si funkcia hlavy štátu vyžaduje. Macron Bolsonara obvinil aj z toho, že pre termín u holiča zmeškal dohodnuté stretnutie s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Yvom Le Drianom.

Vzťah medzi Macronom a Bolsonarom vyhrotil verejný spor týkajúci sa rozsiahlych požiarov v amazonskom dažďovom pralese. Bolsonaro odsúdil Macronovu snahu diskutovať o nich na samite G7.

Francúzsky prezident sa domnieva, že Bolsonaro mu na tohtoročnom samite G20 v Osake klamal v otázke postoja Brazílie ku klimatickej zmene. V dôsledku toho chce Francúzsko zablokovať obchodnú dohodu Mercosur medzi Európskou úniou a juhoamerickými štátmi.