Úvod Politika Macron poučil Trumpa: Špinavé diery nie sú výraz, ktorý môžete použiť

Macron poučil Trumpa: Špinavé diery nie sú výraz, ktorý môžete použiť

Foto: archív

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizoval slová svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, ktorými označil niekoľko štátov v Afrike a Amerike ako „špinavé diery“. Toto nie je výraz, ktorý môžete použiť,“ odkázal Macron Trumpovi v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu BBC. „Myslím si, že mnoho našich problémov na Blízkom východe, ako aj v Afrike, vyplýva z frustrácie spôsobenej poníženiami z minulosti, a to musíme pochopiť,“ povedal Macron. „Domnievam sa, že všetky tieto krajiny musíme rešpektovať. To je to, čo im dlžíme,“ dodal.

Trumpov výrok o „špinavých dierach“ (shithole countries) mal padnúť začiatkom januára v Oválnej pracovni Bieleho domu na neverejnom stretnutí so senátormi o navrhovanom kompromise v otázke imigračných opatrení. Reagoval tak na ich návrh na obnovenie ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a Afriky. Konzervatívny prezident Trump podľa Macrona nie je „klasickým politikom“. „Je to prezident Spojených štátov a to je veľká krajina, takže s ním chcem pracovať a domnievam sa, že sme si vytvorili veľmi silný vzťah,“ dodal.

Liberálny Macron a Trump majú na niektoré politické témy rozdielne pohľady, ako napríklad na problematiku klimatických zmien. Francúzsky prezident ale napríklad pozval vlani v júli Trumpa ako čestného hosťa na vojenskú prehliadku v rámci Dňa dobytia Bastily v Paríži. Trump bol prvým americkým prezidentom od Georgea Busha v roku 1989, ktorý sa zúčastnil na vojenskej prehliadke na Deň dobytia Bastily. Dôvodom bolo 100. výročie vstupu USA do 1. svetovej vojny po boku Francúzska.