Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron predpovedá hladomor pre vojnu na Ukrajine

Macron predpovedá hladomor pre vojnu na Ukrajine

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na urgentné vypracovanie medzinárodného plánu potravinovej bezpečnosti. Takýto plán by mal podľa Macrona pomôcť odvrátiť hrozbu hladomoru v zraniteľných krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorá patrí medzi hlavných vývozcov pšenice.

Macron po samite Severoatlantickej aliancie a skupiny G7 vyzval Rusko, aby sa správalo zodpovedne a umožnilo pokračovanie poľnohospodárskej produkcie na Ukrajine. “Ak to Rusko neurobí, do 12 až 18 mesiacov v niektorých krajinách sveta nevyhnutne nastane hladomor,” varoval francúzsky prezident.

Niektoré štáty na Blízkom východe a v severnej Afrike sú totiž podľa neho osobitne závislé na dodávkach poľnohospodárskych produktov z Ruska a Ukrajiny. Nedostatok obilia hrozí napríklad Egyptu, uviedol Macron, podľa ktorého sa svet v dôsledku vojny na Ukrajine musí pripraviť na „bezprecedentnú“ potravinovú krízu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že vojenský konflikt na Ukrajine môže viesť ku globálnemu nedostatku potravín, keďže jeho krajina je jedným z najväčších svetových exportérov pšenice a kukurice.