Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron: Preferujem legálnych migrantov z Afriky pred ukrajinskými a bulharskými bandami

Macron: Preferujem legálnych migrantov z Afriky pred ukrajinskými a bulharskými bandami

Foto: archív

Diplomatickú roztržku medzi Bulharskom a Francúzskom spôsobil výrok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o „bulharských bandách“ pôsobiacich v krajine galského kohúta. Informovala o tom agentúra DPA.

Pobúrenie bulharských politikov vyvolal Macronov rozhovor pre pravicovo orientovaný francúzsky časopis Valeurs Actuelles, v ktorom šéf Elyzejského paláca povedal, že chce bojovať zo všetkých síl proti paralelným štruktúram a nelegálnemu prisťahovalectvu. „Preferujem legálnych migrantov z Guiney alebo z Pobrežia Slonoviny (…) namiesto ilegálnych ukrajinských alebo bulharských gangov,“ uviedol Macron.

„Nikto mu nedáva právo urážať bulharský ľud,“ reagoval vo vysielaní súkromnej televíznej stanice bTV podpredseda bulharskej vlády a minister obrany Krasimir Karakačanov. Podpredsedníčka bulharskej vlády a šéfka diplomacie Ekaterina Zacharievová poverila bulharského veľvyslanca v Paríži, aby francúzskemu ministerstvu zahraničných poslal protestnú nótu.

Na pondelok si navyše predvolala francúzsku veľvyslankyňa v Bulharsku Florence Robinovú. Kritici vyčítajú Macronovi, že spomínaným rozhovorom sa chce vyhraniť proti krajne pravicovej političke Marine Le Penovej pred prezidentskými voľbami v roku 2022.