Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron: Rusko by malo dostať bezpečnostné záruky pri rokovaniach o skončení vojny....

Macron: Rusko by malo dostať bezpečnostné záruky pri rokovaniach o skončení vojny. Ukrajina a ďalšie štáty ho skritizovali

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Predstavitelia Ukrajiny, Fínska a pobaltských štátov skritizovali francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za jeho vyjadrenia, že Rusku by mali byť poskytnuté bezpečnostné záruky v rámci budúcich rokovaní o skončení vojny na Ukrajine.

Macron hovoril o bezpečnostných zárukách pre Rusko v rozhovore pre francúzsky televízny kanál TF1. Predtým absolvoval rokovanie s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Títo dvaja lídri podľa Macrona hovorili o tom, že USA a Európa musia pripraviť „budúcu bezpečnostnú architektúru“.

Kyjev podľa TF1 odmietol akékoľvek vyjadrenia o tom, že by ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi mali byť po konflikte udelené ústupky. „Niekto chce poskytnúť bezpečnostné záruky krajine teroristov a zabijakov,“ napísal na sociálnej sieti tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov.

„Namiesto ‘Norimbergu’ chcú podpísať s Ruskom dohodu a potriasť si rukami,“ dodal. Norimbergom pripomenul norimberské procesy s nacistami po 2. svetovej vojne, uvádza TF1.

Svet podľa Danilova namiesto toho potrebuje bezpečnostné záruky od Ruska. „Denuklearizované a demilitarizované takzvané Rusko je najlepšia záruka mieru pre Európu a svet,“ uzavrel svoj status.

Bývalý fínsky premiér Alexander Stubb takisto vyjadril nesúhlas s Macronom. „Jediné bezpečnostné záruky, na ktoré by sme sa mali sústrediť, sú zásadne neruské,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Ak chce ktokoľvek vytvoriť novú bezpečnostnú architektúru, ktorá teroristickému štátu povoľuje pokračovať v zastrašovaní, mal by si to znovu premyslieť,“ vyhlásil na sociálnej sieti exšéf litovskej diplomacie Linas Linkevičius. Pre TF1 sa vyjadril aj lotyšský minister obrany Artis Pabriks, ktorý upozornil na Putinove tvrdenia, že za vojnu sú zodpovedné Západ a Ukrajina.

Macron už v minulosti čelil kritike za svoj zmierlivý postoj k Moskve po tom, ako povedal, že Západ by Rusko pre vojnu „nemal ponížiť“, pretože aj po skončení vojny bude Rusko susednou krajinou.