Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron sa odmietol pred rokovaním s Putinom otestovať na covid. Obával sa,...

Macron sa odmietol pred rokovaním s Putinom otestovať na covid. Obával sa, že Rusi získajú jeho DNA

Foto: archív

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil informáciu, že francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pred rokovaniami s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom odmietol nechať otestovať PCR testom na koronavírus ruskými medikmi.

Počas moskovských rokovaní Putina s Macronom o ukrajinskej kríze obaja lídri sedeli na opačných koncoch šesť metrov dlhého stola. Nemenované zdroje pre tlačové agentúry uviedli, že Putina s Macronom delil dlhý stôl preto, lebo francúzsky prezident sa pred rokovaniami odmietol otestovať ruským PCR testom. Dôvodom mala byť obava, že Moskva získa jeho DNA.

Ruskí novinári sa preto počas pravidelného mediálneho brífingu spýtali na túto skutočnosť Peskova. Ten odvetil, že Macron sa skutočne nechcel nechať otestovať v Rusku, no odmietol odpovedať, či Kremeľ oboznamuje zahraničných hostí s výsledkom testov Putina a či by Moskva akceptovala, ak by Macrona otestovali nie ruskí, ale francúzski lekári.

„Nechcel by som v tejto veci poskytovať ďalšie podrobnosti, hlbšie ísť nemôžem,“ uviedol Peskov. Hovorca Kremľa zároveň uviedol, že zahraničné delegácie niekedy dodržiavajú iné protipandemické opatrenia ako Kremeľ. V takom prípade musí Kremeľ podľa Peskova podniknúť dodatočné kroky, aby ochránil zdravie ruského prezidenta aj jeho hostí.