Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron stratil parlamentnú väčšinu, Le Penová privítala historický výsledok francúzskych vlastencov

Macron stratil parlamentnú väčšinu, Le Penová privítala historický výsledok francúzskych vlastencov

Marine Le Penová. (Foto: archív)

Líderka francúzskych vlastencov Marine Le Penová privítala historický výsledok svojej strany v druhom kole parlamentných volieb. V budúcom Národnom zhromaždení tak bude mať doteraz najvyšší počet poslancov.

„Táto skupina poslancov bude najväčšia v histórii našej politickej rodiny,“ povedala Le Penová pred svojimi oslavujúcimi priaznivcami v meste Henin-Beaumont na severe Francúzska. Líder ľavicovej koalície NUPES Jean-Luc Mélenchon, ktorý sa svojim stúpencom prihovoril v Paríži, nazval výsledky „predovšetkým volebným neúspechom“ prezidenta Emmanuela Macrona.

Koalícia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona totiž stratí absolútnu väčšinu kresiel v parlamente. Ministri v súčasnej Macronovej vláde priznali, že volebné zisky koalície sú sklamaním.

Macrona tak čaká náročné obdobie vládnutia a bude sa musieť dohovárať so zákonodarcami. Plány macronovcov v podobe sľubovaného znižovania daní, sociálnej reformy či zvýšenia dôchodkového veku chce totiž zablokovať koalícia NUPES.

Francúzsko malo naposledy prezidenta a premiéra z iných strán pred dvoma desaťročiami, keď pravicový prezident Jacques Chirac musel spolupracovať s parlamentom s prevahou socialistov za predsedu vlády Lionela Jospina.