Úvod Z DOMOVA Macron udelil Bugárovej exposlankyni Cséfalvayovej francúzske štátne vyznamenanie

Macron udelil Bugárovej exposlankyni Cséfalvayovej francúzske štátne vyznamenanie

Po voľbách v roku 2016: Katarína Cséfalvayová si ide prevziať osvedčenie o zvolení za poslankyňu Národnej rady SR. (Foto: archív)

Bývalej predsedníčke Zahraničného výboru Národnej rady SR a prodekanke pre zahraničné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave Kataríne Cséfalvayovej udelil francúzsky prezident Emmanuel Macron štátne vyznamenanie Chevalier dans l’ordre national du Mérite (Rytier Národného rádu za zásluhy) za rozvoj bilaterálnych vzťahov.

Vyznamenanie si  prevzala z rúk francúzskeho veľvyslanca v SR Christopha Léonziho. „Hospodárska, kultúrna, akademická či medzivládna spolupráca spoločne vytvára pestrú mozaiku vzťahov medzi Francúzskom a Slovenskom. Som rada, že som do nej mohla prispieť i ja,“ uviedla Cséfalvayová. Zdôraznila potrebu jednoty medzi jednotlivými štátmi Európy.

„Som presvedčená, že dnes, vo svete otrasenom pandémiou, v Európe, ktorej jednota sa ocitá pod útokmi zvonka i zvnútra, je vzťah medzi SR a Francúzskom a medzi strednou Európou a Francúzskom dôležitejší ako kedykoľvek predtým,“ podotkla.

Niekdajšia poslankyňa Národnej rady SR za stranu Most-Híd a predsedníčka Zahraničného výboru NR SR momentálne pôsobí ako riaditeľka Inštitútu pre centrálnu Európu, ktorý je zameraný na vytváranie politík posilňujúcich vzťahy medzi strednou a západnou Európou.