Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron verí v oživenie jadrovej dohody s Iránom

Macron verí v oživenie jadrovej dohody s Iránom

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Oživenie kľúčovej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 je stále možné, musí sa to však stať čo najskôr, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v telefonickom rozhovore svojmu iránskemu náprotivku Ebráhímovi Raísímu. Macron tiež „vyjadril svoje sklamanie“ v súvislosti s absenciou pokroku po prerušení rokovaní o oživení dohody, ktoré sa konali vo Viedni.

Francúzsky prezident zároveň zdôraznil potrebu návratu Iránu k jadrovej dohode a realizácii svojich nukleárnych záväzkov, uvádza sa vo vyhlásení Macronovho úradu. Ten zároveň vyjadril aj „hlboké znepokojenie“ v súvislosti so štyrmi francúzskymi občanmi zadržiavanými v Iráne.

Raísí podľa oficiálneho vyhlásenia počas dvojhodinového rozhovoru s Macronom „odsúdil nekonštruktívne pozície a kroky Spojených štátov a európskych krajín“. Viedenské rokovania medzi Iránom a svetovými mocnosťami vrátane USA stagnujú od marca tohto roka.

Cieľom dohody z roku 2015 bolo zabrániť Iránu v rozvoji schopnosti získať atómovú bombu výmenou za zrušenie sankcií, ktoré otriasli ekonomikou tejto krajiny. Bývalý prezident Donald Trump však v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpil a opätovne uvalil na Irán sankcie. Teherán následne začal od svojich záväzkov ustupovať.