Úvod Politika Macronova strana získa v parlamente väčšinu

Macronova strana získa v parlamente väčšinu

Foto: archív

Politický tábor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona získal v parlamentných voľbách absolútnu väčšinu kresiel, výsledok však môže byť slabší, ako sa očakávalo. Vyplýva to z prvých odhadov, ktoré priniesli rôzne inštitúty po skončení nedeľného druhého kola volieb. Podľa prognóz Kantar Public-onepoint, IPSOS a Elabe by mali Macronova centristická strana Republika v pohybe (LREM) a jej spojenci zo strany MoDem obsadiť v dolnej komore parlamentu 355 až 425 z celkových 577 kresiel.

Všetky uvedené inštitúty pripisujú druhý najvyšší zisk konzervatívnej strane Republikáni (LR). Táto väčšina umožní Macronovi získať potvrdenie jeho vládnej zostavy na čele s premiérom Édouardom Philippom a rýchly postup pri presadzovaní sľubovanej reformnej legislatívy.

Účasť voličov v druhom kole francúzskych parlamentných volieb dosiahla vyše 35 percenta, čo je pokles oproti prvému kolu. Oznámilo to ministerstvo vnútra. Účasť voličov bola v rovnakom čase dňa v prvom kole volieb minulý týždeň 40,8 percenta. Minulý týždeň prišiel celkovo odovzdať hlas najnižší počet občanov zo všetkých nedávnych francúzskych celoštátnych volieb: vyše polovica voličov sa prvého kola nezúčastnila.

V prvom kole parlamentných volieb, ktoré poznačila veľmi nízka volebná účasť (menej ako 50 percent zo 47,5 milióna oprávnených voličov), dostala LR a jej spojenci zo širšieho stredopravicového tábora 21,6 percenta hlasov. Za Národný front (FN) Marine Le Penovej hlasovalo 13,2 percenta zúčastnených voličov a ľavicovú stranu Nepoddajné Francúzsko (FI) prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona volilo 11 percent.

Donedávna vládnuca Socialistická strana Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda, najväčšia v doterajšom Národnom zhromaždení, sa výrazne prepadla, keď spolu s ďalšími subjektmi umiernenej ľavice skončila so ziskom 9,5 percenta platných hlasov.