Úvod Spoločnosť Maďarov ubúda. Katastrofa, tvrdia experti

Maďarov ubúda. Katastrofa, tvrdia experti

Obyvateľka obce Létavértes-Cserekert pri rumunských hraniciach. Kedysi v obci žilo 300 obyvateľov, dnes v nej žijú len poseldní traja. (Foto: archív)

Klesajúci počet obyvateľov Maďarska prinútil odborníkov, aby nehovorili o demografickej kríze, ale o demografickej katastrofe. V roku 2011 klesol počet obyvateľov Maďarska pod desať miliónov a do roku 2051 má podľa odhadov spadnúť na osem až deväť miliónov.

Zsolt Németh, podpredseda Maďarského štatistického úradu, upozornil, že do roku 2051 sa môže počet obyvateľov niektorých okresov prepadnúť až o polovicu v porovnaní so súčasným stavom. „Platí to predovšetkým o severovýchodných okresoch. Naopak, v okolí hlavného mesta bude počet obyvateľov stúpať,“ konštatoval Németh.

Pri štatistických odhadoch demografi vzali do úvahy vývoj pôrodnosti a úmrtnosti, presuny obyvateľstva v súvislosti s pracovnými príležitosťami a odchod mladých ľudí do zahraničia. „Odchádzajú predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia, väčšinou muži do 40 rokov, veľakrát do 30 rokov,“ upozornila sociologička Ágnes Hársová s tým, že v zahraničí žije asi 600-tisíc Maďarov.

„V roku 1980 žilo v Maďarsku 10,7 milióna obyvateľov. Podľa negatívnych odhadov dosiahne počet obyvateľov v roku 2051 len 8,01 milióna a podľa pozitívnych odhadov 9,07 milióna, „uviedol Gergely tága z Maďarskej akadémie vied (MTA). MTA nevylučuje ani katastrofický pokles obyvateľstva na 6,5 milióna do roku 2060.

Zsolt Németh a Viktor orbán. (Foto: archív)

Podľa prognóz bude viac ľudí žiť v okolí Budapešti, v okresoch Szigetszentmiklós, Dunakeszi, Pilisvörösvár, Budakeszi a Gödöllő. V ostatných okresoch populácie pribudne, alebo bude v menšej miere klesať.

„Prirodzená vnútorná migrácia zabráni vyľudňovaniu okolia župných miest, ako sú Kaposvár, Pécs, Segedín, Kecskemét alebo Szombathely,“ konštatuje štúdia MTA. Naopak najviac „krvácať“ budú župy Vas, Zala, Somogy, Baranya, Tolna a Békés na severe a juhu krajiny.

Podpredseda štatistického úradu upozorňuje, že v krajine môžu vznikať tzv. depresívne zóny, v ktorých sa bude prevažovať obyvateľstvo vo veku nad 65 rokov a mladšie ročníky budú odchádzať za prácou. „Podobný vývoj sa však objavuje v mnohých ďalších krajinách,“ pripustil Németh.

Premiér Viktor Orbán vidí riešenie, ako zastaviť pokles počtu obyvateľov, v tom, že maďarské ženy budú rodiť viac detí. „Západ vidí riešenie v migrácii, chcú toľko migrantov, koľko chýba detí. My Maďari máme iný názor – chceme maďarské deti, „vyhlásil predseda maďarskej vlády.

Vláda pripravila viacero opatrení, ktoré by mali povzbudiť mladých Maďarov, aby mali deti. Mladé páry môžu dostať napríklad bezúročnú pôžičku vo výške 10 miliónov forintov (približne 30-tisíc eur). Pri narodení tretieho dieťaťa by štát celý dlh odpustil. Ženám so štyrmi a viac deťmi štát doživotne odpustí daň z príjmu.

Podľa Organizácie Spojených národov klesne počet obyvateľov štátov Višegrádskej štvorky (Česká republika, Poľsko, Maďarsko a  Slovensko ) do polovice 21. storočia zo súčasných 64 na 55,6 milióna. Najväčší úbytok postihne Maďarsko a Poľsko (14 percent), potom nasleduje Slovensko (10 percent) a Česká republika (5 percent).

Pôrodnosť v EÚ
Francúzsko 1,92 dieťaťa na ženu
Švédsko 1,85
Litva 1,74
Česko 1,63
Maďarsko, Rakúsko 1,53
Slovensko 1,48
Španielsko, Taliansko 1,34
Zdroj: Eurostat