Úvod Politika Maďarské médiá: Orbánov spojenec Fico sklamal

Maďarské médiá: Orbánov spojenec Fico sklamal

Foto: archív

Slovensko má podľa predsedu vlády SR Roberta Fica miesto v hlboko integrovanej Európskej únii, teda v jadre EÚ, ktoré sa môže uskutočniť pod vedením Nemecka a Francúzska. Viaceré maďarské médiá v súvislosti s nedávnym vyjadrením Fica v Bratislave konštatovali, že slovenský premiér sa vlastne týmto dištancoval od protieurópskych postojov Maďarska či Poľska.

Spravodajský server napi.hu uviedol, že dôležitý spojenec maďarského premiéra Viktora Orbána sklamal, keď nečakane vycúval z niekdajšej euroskeptickej pozície a dištancoval sa od vlád stredoeurópskych krajín, akými sú Maďarsko či Poľsko.

Ľavicový denník Népszava v titulku v stredu napísal: „Čo sa stalo? Robert Fico sa otočil chrbtom Vyšehradskej štvorke (V4)“. Slovenský premiér na tlačovej konferencii povedal nahlas to, čo sa už dalo tušiť: Pre Slovensko je ďaleko dôležitejšie patriť k jadru EÚ, ako spolupráca V4, konštatoval denník.

Ďalšie titulky maďarských spravodajských serverov zneli: „Orbán, či Európa, Fico sa už rozhodol“, „Orbán sa mu za toto nepoďakuje“ či „Kvôli Ficovi sa Orbán môže vzdať vízie rebelantskej V4“.

Predseda vlády na pôde slovenského ministerstva zahraničných vecí okrem iného vyhlásil, že preňho je spolupráca V4 veľmi dôležitá, no zdôraznil, že životný priestor Slovenskej republiky vníma v jadre Európskej únie.