Úvod Komentáre Maďarské strany bojujú o NR SR. Ak sa tam dostanú, liberáli im...

Maďarské strany bojujú o NR SR. Ak sa tam dostanú, liberáli im znesú aj modré z neba

Foto: archív

Kým slovenské národné strany zatiaľ len hľadajú tvár prípadnej predvolebnej spolupráce, a niektoré sa na to len hrajú, maďarské strany sú v tomto ďalej. V najbližšom roku ich čaká zápas o ich (parlamentnú) existenciu a ten ich dohnal k rokovaciemu stolu, a to napriek ich vzájomnej nevraživosti. Dosť poučné aj pre nás.

Ale ešte k tým Maďarom. Béla Bugár je dnes už evidentne mužom minulosti. Či je aj Kočnerovým mužom a politikom, rovnako ako napríklad Sulík, ktorý by sa dnes za toto označenie urazil do kosti, neviem. Ale už je to asi jedno. Lebo súčasný podpredseda NR SR je neprijateľný pre spoluprácu medzi Mostom-Híd a SMK a už to pochopil aj sám, keď povedal, že on vlastne na tej kandidátke ani nemusí byť, len mu to musí schváliť predsedníctvo. Aha.

Lenže Mosťákom sa nepáči, že by mali mať rovnako miest na kandidátke ako SMK. Kým v prípade SMK ide o čisto maďarských kandidátov, v Moste je to inak; z piatich kandidátov môžu byť traja maďarskí, jeden slovenský a jeden Rusín. Môže si však dnes Most-Híd vyberať?

Pre slovenského voliča ide v prípade komunikácie týchto dvoch strán o signál, že maďarské strany môžu byť po voľbách v parlamente. Hlasy maďarských spoluobčanov v prípade jednotnej kandidátky neprepadnú.

A čo potom? Aký program sa s “vynovenou” SMK starého etnického a národnostného typu zmýšľania vráti do našej politiky? Autonómia? A čoho sú naši „noví“ politici schopní sľúbiť maďarským stranám v situácii, keď im budú chýbať hlasy do vládnej väčšiny? Aj modré z neba im dajú. Boh nás ochraňuj!

(Autor je prvým podpredsedom Národnej koalície)