Úvod Spoločnosť Maďarskí šovinisti zasypali Štúrov pamätník v Štúrove kopou hnoja

Maďarskí šovinisti zasypali Štúrov pamätník v Štúrove kopou hnoja

Foto: archív

Priebeh slávnostného položenia základného kameňa pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove 28. októbra sprevádzali národnostné incidenty. Ráno v deň odhalenia základného kameňa členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Štúrove zistili, že kameň bol zasypaný kopou konského hnoja.

Welcome to our online store, where you will find so many surprises. Providing you with the best sheinbags and the best customer service has always been our goal.

Polícia nechala Maďarov rušiť slávnosť
Privolaní príslušníci Policajného zboru SR urobili o incidente zápis. Následne matičiari upravili priestor a pripravili ho na popoludňajšiu slávnosť, riadne oznámenú úradom.

„Slávnosť bola sústavne narúšaná zo strany miestnych občanov maďarskej národnosti hanlivými a zosmiešňujúcimi pokrikmi proti Slovensku, Slovákom aj samotnému Ľudovítovi Štúrovi. K tomu sa pridalo spievanie maďarských piesní, ktorými sa usilovali prehlušiť slávnosť.

Poklepávanie základného kameňa. (Foto: Pavol Privalinec)
Poklepávanie základného kameňa. (Foto: Pavol Privalinec)

To všetko sa dialo za prizerania sa príslušníkov štátnej i mestskej polície, ktorí proti zrejme neohlásenému zhromaždeniu príslušníkov maďarskej národnosti vôbec nezasiahli,“ opísal priebeh slávnosti predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Pamätná tabuľa s nápisom Busta Ľ. Štúra a dátumom jej osadenia na základnom kameni nevydržala ani do nasledujúceho dňa.

Už nasledujúce ráno miestni matičiari zistili, že pravdepodobne v nočných hodinách prišlo k jej demontáži. Krádež tabule zo základného kameňa oznámili na Obvodnom oddelení Policajného zboru SR.

Matičné video z akcie:

Provokácia v roku Ľudovíta Štúra
„Matica slovenská protestuje proti takejto netolerancii príslušníkov maďarskej národnosti, keďže je za spoluprácu a priateľské spolužitie Slovákov a všetkých občanov našej vlasti. Protestujeme aj proti zrejmému nekonaniu si povinností zo strany príslušníkov štátnej i mestskej polície.

Osobitne nás mrzí, že to všetko sa udialo presne v deň 200. výročia narodenia velikána slovenského národa Ľudovíta Štúra, v Roku Ľudovíta Štúra vyhláseného vládou Slovenskej republiky. Matica slovenská sa v tejto veci obráti na príslušné štátne orgány, aby vo veci konali,“ informoval Tkáč.

Foto: Pavol Privalinec
Foto: Pavol Privalinec
Slávnostné odhalenie základného kameňa Štúrovho pamätníka v Štúrove narúšala skupina maďarských šovinistov s transparentom Felvidék, medzi ktorými bol aj predseda Republikovej rady SMK a bývalý minister školstva SR László Szigeti. Títo ľudia hanlivými protislovenskými pokrikmi a spievaním maďarských piesní rušili zhromaždenie. (Foto: Pavol Privalinec)
Slávnostné odhalenie základného kameňa Štúrovho pamätníka v Štúrove narúšala skupina maďarských šovinistov s transparentom Felvidék, medzi ktorými bol aj predseda Republikovej rady SMK a bývalý minister školstva SR László Szigeti. Títo ľudia hanlivými protislovenskými pokrikmi a spievaním maďarských piesní rušili zhromaždenie. (Foto: Pavol Privalinec)

Podľa pôvodných zámerov iniciátorov pamätníka mala byť busta Ľ. Štúra, spolu s podstavcom vysoká zhruba 3,5 metra, umiestnená na námestí.

Mesto Štúrovo však na jej situovanie na tomto mieste nedalo súhlas. „Podali sme žiadosť o povolenie pamätníka na komisiu vzdelávania, kultúry a športu.

Našu žiadosť zamietli s odôvodnením, že nie sú kompetentní sa k umiestneniu pamätníka vyjadriť a odporučili nás na komisiu výstavby. Tam sme už žiadosť neposielali, pretože sme získali súhlas na umiestnenie pamätníka na pozemku Verejných prístavov,“ povedala Margaréta Vyšná z MO MS v Štúrove. Podľa jej slov vytvorenie pamätníka Ľ. Štúrovi podporuje minimálne 30 percent obyvateľov mesta vrátane primátora, s ktorým sa matičiari rozchádzajú len v názore na miesto, kde by mala byť busta umiestnená.

Primátor Štúrova Eugen Szabó však proti jej vyhláseniu protestuje s tým, že „postavenie pamätníka nie je šťastnou voľbou, nakoľko môže narušiť súčasný pokojný stav medzi národnosťami žijúcimi v meste, poprípade sa môže stať aj predmetom viacerých nezrovnalostí v budúcnosti“.

Domnieva sa, že „aj keď v prípade Ľudovíta Štúra ide o osobnosť, ktorá podporovala viac pokrokových ideí a stála aj na čele oblasti vzdelávania a kultúry, nemá ani historické, ani žiadne iné spojenie s naším mestom“.To, že je po ňom od roku 1948 pomenované mesto, radnica neberie ako argument.

Náklady na vybudovanie busty odhaduje Vyšná na 6 000 eur, ktoré chce Matica získať zo sponzorských príspevkov. Primátor zdôraznil, že mesto Štúrovo na financovanie sochy neprispelo.

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec, ktorého predstavitelia sa tiež zúčastnili odhalenia základného kameňa, vyzýva policajtov, aby si konali svoju povinnosť a proti skupine narúšajúcej pokojnú slávnosť zakročili. (Foto: Pavol Privalinec)
Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec, ktorého predstavitelia sa tiež zúčastnili odhalenia základného kameňa, vyzýva policajtov, aby si konali svoju povinnosť a proti skupine narúšajúcej pokojnú slávnosť zakročili. (Foto: Pavol Privalinec)
Foto: Pavol Privalinec
Foto: Pavol Privalinec

20 komentárov

 1. V celej Európe nastali problémy s imigrantami,pretože v Sýrii sú hrdlorezi,ktorých chceli zničiť Američania/alebo nechceli?/ a nepodarilo sa,teraz ich ničia Rusi.Amerika chce vyvolať 3.svetovú vojnu -nepodarilo sa Ukrajinou,nedarí sa Sýriou,malo by sa dariť imigrantami -V4 sa spája a stráži hranice proti zlu a v Štúrove začali žabo-myšie vojny -nenormálni ľudia!Čo sa stane,keď socha bude na námestí Štúrova?Zrúti sa svet?

 2. Mne sa zda ze to boli zaplateni provokateri z istych agentur ktore robia Majdany po celom svete.Z takychto malych nevinnych zabomysich vojen vznikaju velke konflikty

 3. Parkan (mesto, kde Štúr nikdy nebol a nič nevykonal) bolo po stáročia MAĎARSKÉ mesto. To, že ho Česi pred necelými sto rokmi dobyli a okupovali z neho nerobí slovenské mesto ani z jeho obyvateľov Slovákov. Obyvatelia si už pred 20 rokmi odhlasovali v referende, že sa nechcú volať po politikovi okupačnej mocnosti, ale svojím tradičným, historickým názvom. Slovenské Ministerstvo vnútra im to bezdôvodne zamietlo. „Priamu demokraciu“ chceme, ale len pre seba. Maďari nech sa podriaďujú našej moci, všakáno.

  Ak sú Slováci takí hrdí na svojho buditeľa, nech si po ňom premenujú nejaké mesto, ktoré s ním má aj niečo spoločné – Modru, Uhrovec alebo Bratislavu. Pomenovať po ňom maďarské mesto je výraz akurát tak spupnosti a úbohosti. To sa aj ten Štúr musí v hrobe obracať, čo za úbožiakov to „prebudil“, keď si ho vedia uctiť len vtedy, ak je to na úkor niekoho iného.

  Stavanie pomníka Štúrovi v maďarskom meste, ktoré sa s jeho životom nijako nespája je čistou provokáciou. Jeho cieľom nie je nič iné, ako rozoštvávať ľudí tam, kde je dnes pokoj.

 4. Patay hovno bolo madarske mesto vy ste največia zmiešanina na svete vy ste prišli na naše uzemie od nas SLOVANOV ste všetko prebrali balaton bolo Slovanske BLATENSKE JAZERO BLATNOHRAD našimi kulturnymi pamiatkami čo ste pokradli sa chvalite privlasnujete si naše osobnosti KOSSUT,PETEFI pravym menom PETROVIC syn slovenskych rodičov hnoj mali tebe vykidat na hlavu aj Szigetymu,stalefalšuju dejiny VELKA MORAVA to bola skor jak mnohonarodne uhorsko

 5. Myslim si ze v dnešnej dobe, ked sme všetci v EÚ nemajú takéto akcie s hnojom žiadne opodstatnenie. Keby v Maďarsku, v meste kde je 50% obyvateľstva slovenskej narodnosti odhalili bustu Petofiho povedzme, tiež by nebol dôvod protestovať proti tomu.

 6. V Košiciach sa v sučasnej dobe, keď ma mesto len asi 10 percent obyvatelov madarskej narodnosti, doposial odhalilo niekolko pamatnikov roznych maďarskych narodnych dejateľov napr. F. rakociho, G.Betlena, S. Maraiho, grofa eszterhazyho. Preto nevidim dovod na takuto intoleranciu zo strany Madarov.

 7. 50% Maďarov má slovanské gény
  20. dubna 2015 v 20:42 | afinabul | P

  Výsledky vyšetrení DNA(DNK) u maďarských občanov boli také šokujúce, že vyvolali „zemetrasenie“ predovšetkým v Maďarsku, ale i v ďalších krajinách.Niekoľko renomovaných laboratórií v USA zopakovalo veľkoplošnú genetickú štúdiu na území Maďarska a dospeli k rovnako šokujúcim výsledkom. Záver týchto štúdií potvrdil nálezy prof. Cavalliho-Sforzu: „len s ťažkosťami možno nájsť nejaké stopy ugorských (staromaďarských) génov v súčasnej populácii Maďarov.“ V pomerne krátkom čase si laboratórne techniky modernej genetiky osvojili odborníci v mnohých krajinách. Nelenili ani v Budapešti a čoskoro aj maďarskí genetici uskutočnili rozbor DNA svojich spoluobčanov. Výsledky ich sklamali, lebo museli priznať, že mitochondriálne gény pochádzajúce z ugorských (staromaďarských) génov sa vyskytujú len u menej ako v 5% súčasnej maďarskej populácie. Maďarskí genetici svojimi výsledkami potvrdili aj ďalší nález prof. Cavalliho-Sforzu, a to, že absolútna väčšina populácie Maďarskej republiky nie je etnicky maďarská, ale je prevažne slovanská. Aj podľa maďarských genetikov až 50% súčasnej populácie Maďarska má slovanské gény.Zvyšok tvoria valasko-románske, germánske a iné gény. Na základe genetickej analýzy populácie Maďarska bol vyslovený názor, že „Maďari v súčasnom Maďarsku (v prevažnej miere) nie sú vôbec.Maďarmi.“ Porovnajte sami: Sotva 5% súčasných Maďarov má ugorské (staromaďarské) gény, ale až 50% má slovanské gény (Sapienti sat!). Nelenili a nelenia ani slovenskí genetici. V prvej dekáde 21. storočia doc. Ferák preskúmal historický genofond Slovákov a dospel k viac ako pozoruhodným výsledkom. Dokázal, že viac ako 80% Slovákov zdedilo gény po predkoch, ktorí žili v strednej Európe už asi 6.000 rokov pred Kristom, teda v mladšej dobe kamennej. To ale znamená, že boli sme (naši predkovia) v oblasti severokarpatského oblúka a pridunajských nížin už pred 8.000 rokmi.Táto dlhovekosť slovenskej etnogenézy urobila zo Slovákov rekordérov etnickej autenticity. Porovnávacie štúdiá výsledkov zo Slovenska s nálezmi v iných krajinách Európy ukázali, že k slovenskej etnickej dlhovekosti majú v Európe pomerne blízko len Welšania. Výskum vo Welse ukázal, že až 70% súčasných Welšanov má gény svojich predkov, ktorí žili vo Welse už 4.000 rokov pred Kristom.Z tohto výskumu vyvplýva dosť netradičný rezultát, že mnohé národnosti, resp. národy preberajú jazyk, zvyky a kultúru od iných, tentokrát sú to poväčšine Slovania, ktorí prebrali na území nazývanom Maďarsko zvyky národa, ktorý tam už takmer nejestvuje. zaujímvé. Tu vyznie nacionalita „Maďarov“ absolútne komicky, až nenormálne, lebo nie sú to Maďari, ale sú to Slovania.

  Páči sa mi to · Odpovedať · 30. október 2015 12:02

 8. Z genetického hľadiska tvoria u dnešných Maďarov mongoloidné (t. j. východoeuroázijské) genetické znaky len 5 %[2] respektíve 1,7 %[3], pričom zvyšné percentá sú zhodné s ostatným európskym obyvateľstvom. Stredoeurópske slovanské národy majú zväčša podiel mongoloidných znakov medzi 1 – 2 %. To málo mongoloidných génov, ktoré Maďari majú, patrí k severnej mongoloidnej skupine (ku ktorej patria aj Japonci), ktorej pôvod je na Sibíri, pravdepodobne pri Bajkale.[4]

 9. Tegyük fel, feltétellel elfogadja az önkormányzat a szobor felállítását, előtte az érvényes népszavazás alapján a település nevének a megváltoztatását és helyben 3000 államilag támogatott új munkahely létrehozását kéri . Adjanak lehetőséget a többségnek egy gesztus erejéig.

 10. madarsky narod neexistuje – to su pomadarceni Slovania – a nasilne, to je na tom tragicke. Narody mozu zaniknut rözne, ale to, co v Uhorsku si dovolovali robit ludom, to nema obdobu- ak by boli Habsburgovci len trosku pochopili, kde je problem, nemusela sa risa rozpadnut. Ale co uz. Ostali na krku trotli, namyslajuci si, ze su daco viac (ale od koho, neviem). A Madarsko ako stat existuje len a len preto, ze sa bali spojit severnych a juznych Slovanov -tento klin bola akasi poistka, ze sa Slovania nespoja, lebo sa nas (a opravnene) boja

 11. Takacs v poriadku chyba,čo vaš jazyk vy nemate ani svoju reč od nas ste
  prebrali 2000 slov čo tak naučit sa dejepis kto tu bol skor v karpatskej kotliny
  vas je iba 5% ostatne zmiešanina čo tak ospravedlnit sa za to čosa robilo so Slovakmi Uhorsko žalar narodov,naš dvojkriž ste si privlasnili vy by ste mali toho
  vela čo vraciat aj tie široke gate ste od nas prebrali.

Comments are closed.