Úvod Politika Maďarsko chce postaviť na hraniciach druhý plot

Maďarsko chce postaviť na hraniciach druhý plot

Foto: archív

Maďarsko chce vybudovať druhý plot pozdĺž hranice so Srbskom. Ďalšia bariéra má posilniť obranu pred možným ďalším masívnym príchodom migrantov, ktorý by mohol nastať, ak Turecko prehodnotí dohodu s EÚ o vracaní utečencov.

Premiér Viktor Orbán vyhlásil, že v súčasnosti prebieha technické plánovanie stavby masívnejšieho obranného systému vedľa už existujúcej obrannej línie, narýchlo postavenej vlani. Plot s ostnatým drôtom vyrástol pozdĺž maďarských hraníc so Srbskom a Chorvátskom minulú jeseň, aby zastavil prúd utečencov, mieriaci po takzvanej balkánskej trase cez Maďarsko do Rakúska a Nemecka.

Foto: archív
Foto: archív

Európska únia sa v marci dohodla s Ankarou, že bude z gréckych ostrovov vracať do Turecka nelegálnych migrantov, ktorí sa preplavia cez Egejské more. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však za to žiada urýchlené zavedenie sľúbeného bezvízového styku pre Turkov.

Brusel trvá na tom, že Ankara nesplnila podmienky nevyhnutné na liberalizáciu vízového styku. Maďari sa preto obávajú, že Erdogan prestane plniť svoju časť dohody a do Európy môžu začať prúdiť státisíce migrantov.