Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko: EÚ ide namiesto veľkých znečisťovateľov uvaliť ekologickú daň na majiteľov domov...

Maďarsko: EÚ ide namiesto veľkých znečisťovateľov uvaliť ekologickú daň na majiteľov domov a áut

Foto: archív

Maďarská vláda je proti zdaneniu, ktoré chce Brusel uvaliť na majiteľov domov a automobilov z dôvodu “boja proti zmene klímy”. Povedal to vedúci kancelárie predsedu vlády Gergely Gulyás s tým, že ceny energií v celej Európe prudko rastú, čo má podľa neho za následok krízu verejných služieb, uviedol vládny web About Hungary.

„Na vine je zle premyslená energetická politika Európskej únie,“ dodal Gulyás. Maďarský premiér Viktor Orbán v tejto súvislosti povedal, že plánovaný klimatický balík EK Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničia európsku strednú triedu.

Najväčším nebezpečenstvom je podľa Gulyása to, že Európska komisia (EK) chce „tlačiť zvýšenie cien na spotrebiteľov tým, že zdaní majiteľov domov a áut“. „Krajiny Visegrádu to budú vetovať a odmietať,“ verí Gulyás a dodáva, že „maďarská vláda je pevne odhodlaná chrániť výsledky svojho programu na znižovanie nákladov verejných služieb.“

Gulyás ďalej uviedol, že ku kríze prispeli nedávne opatrenia zo strany EK. ,, Z dôvodu ochrany klímy si Brusel vynútil odklon od tradičnej výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynom a elektrinou bez prechodného obdobia. Tiež, keď sa vlani a tento rok na jar začali objavovať prvé známky krízy, mali európske zásobníky plynu rekordne nízke množstvo plynu,” pripomenul Guylás.

,, Ako dopyt rástol, ponuka klesala a dlhodobé dohody o dodávkach plynu v Európe mali vypršať,“ dodal. „A Brusel šesť mesiacov neurobil nič, neviedol nijaké rokovania s európskymi dodávateľmi energie,” kritizoval ďalej Gulyás.

Najnovšie klimatické návrhy Bruselu sa budú týkať najmä dopravy, áut, verejných budov a rodinných domov. To podľa Gulyása znamená, že namiesto uplatňovanie zásady, že by to mal zaplatiť znečisťovateľ a prinútiť tak nadnárodné spoločnosti, aby náklady za ochranu životného prostredia niesli oni, Brusel uvalí daň na domy a autá obyčajných ľudí.

Cena zemného plynu sa na európskych trhoch za posledný rok zvýšila o 400 percent a cena elektriny o 80 až 100 percent, podotkol Gulyás s tým, že náklady na energie vzrástli všade okrem Maďarska.

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Gulyás tiež kritizoval Bruselom navrhovaný zákaz predaja nových benzínových a naftových áut, a to od roku 2035. „Budapeštianske ľavicové vedenie už hovorí o zákaze naftových áut a zavedení poplatku za splodiny, zatiaľ čo veľké nadnárodné spoločnosti bez akýchkoľvek následkov znečisťujú životné prostredie,“ povedal v narážke na ľavicovú vládnu opozíciu, ktorá ale ovláda radnicu Budapešti.

Premiér Viktor Orbán ostro kritizoval prácu eurokomisie a jej “zeleného” komisára Fransa Timmermansa. „Osoby zodpovedné za vysoké ceny elektriny a plynu ohrozujú európsku demokraciu,“ povedal a argumentoval, že osud demokracie závisí na stredných vrstvách.

Predseda maďarskej vlády vyzval na stiahnutie ideologických zelených plánov a ich prehodnotenie. Neuvážené plány komisie by podľa Orbána rozbili európsku ekonomiku. „To musí byť zastavené,“ dodal maďarský premiér.