Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko končí s Eurovíziou. Je vraj príliš homosexuálna

Maďarsko končí s Eurovíziou. Je vraj príliš homosexuálna

Foto: archív

Naši južní susedia sa ďalší rok už nezúčastnia na speváckej súťaži Eurovízia. Oficiálny dôvod neudali, vo všeobecnosti sa však predpokladá, že je za tým nesúhlas s LGBTI agendou, ktorú súťaž podporuje. Túto tézu podporili pre britský denník Guardian viaceré interné zdroje.

V porovnaní so západnými štátmi je pravicová vláda Viktora Orbána menej nadšená z propagácie homosexuálov alebo LGBTI agendy. Hovorca maďarského parlamentu napríklad nie tak dávno označil adopcie detí homosexuálmi za pedofíliu. Vláda otvorenie presadzuje politiku zameranú na pomoc tradičným rodinám, ktorú tvorí muž, žena a deti.

Eurovíziu štátna televízia (MTVA) viackrát označila za „homo flotilu“. Televízny komentátor András Bencsik vyhlásil, že maďarská neúčasť v súťaži „prospeje duševnému zdraviu národa“ a že „jačiaci transvestita a fúzaté speváčky ničia vkus verejnosti“. Interný zdroj z MTVA pre portál Guardian prezradil, že za odchodom je podľa zamestnancov spájanie sa súťaže s rôznymi progresívnymi hnutiami.

Rovnaký dôvod odchodu uvádza aj maďarský portál Index.hu. Nemenovaný zdroj mal Indexu prezradiť, že Eurovízia je považovaná za „príliš homosexuálnu“. Orbánov hovorca Zoltán Kovács túto správu označil za nepravdivú. Konkrétny dôvod neúčasti krajiny však neprezradil.

MTVA vo vyhlásení uviedla, že namiesto súťaže Eurovízia podporí maďarských umelcov iným spôsobom. V minulých rokoch by víťaz v súťaži Pieseň išiel na Eurovíziu. Po novom bude tento program pokračovať, ale namiesto Eurovízie budú cenou pre víťazov pozvania na rôzne domáce podujatia alebo festivaly.