Úvod Politika Maďarsko nepodpísalo uznesenie o podpore migrácie

Maďarsko nepodpísalo uznesenie o podpore migrácie

Foto: archív

Maďarsko nepodpísalo záverečné ustanovenie 5. európsko-africkej ministerskej konferencie o migrácii a rozvoji, ktorá sa konala v marockom Marrákeši. Informoval o tom maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Prijatá deklarácia konferencie s účasťou ministrov 31 európskych a 26 afrických štátov hovorí o tom, že migrácia je pozitívny jav, ktorý treba podporovať.

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že európske krajiny – okrem Maďarska – podporili postoj afrických krajín, čo je v rozpore s tzv. rabatským procesom. Cieľom tohto procesu – euro-afrického dialógu o migrácii a rozvoji – bolo totiž realizovať rozvojové investície a tým znížiť vysťahovalectvo z afrického kontinentu.

Szijjártó sa pritom odvolal na slová eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa. Ten na konferencii povedal, že migráciu treba podporovať, pretože v Afrike rastie populácia a v Európe klesá. „Maďarská vláda chce demografické výzvy riešiť podporou rodín a modernizáciou odbornej výchovy i vzdelávania,“ zdôvodnil maďarský minister odmietavý postoj svojej krajiny k migrácii.

Péter Szijjártó. (Foto: archív)