Úvod Politika Maďarsko označilo marrákešskú dohodu za hrozbu pre svet

Maďarsko označilo marrákešskú dohodu za hrozbu pre svet

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Maďarsko začne procedúru odchodu z rokovania OSN o globálnom pakte o migrácii. Oznámil to minister zahraničia Péter Szijjártó. Podľa šéfa maďarskej diplomacie dohoda odporuje bezpečnostným záujmom krajiny. Dokument, ktorý by mal byť formálne schválený až v decembri, okrem iného definuje migráciu ako základné ľudské právo.

„Tento dokument je absolútne proti bezpečnostným záujmom Maďarska,“ uviedol Szijjártó a dodal, že dohoda predstavuje hrozbu pre svet. Globálny pakt o migrácii schválili všetky členské krajiny OSN s výnimkou USA, ktoré sa z rokovania v minulom roku stiahli. Prezident Donald Trump vtedy povedal, že je pakt nezlučiteľný s migračnou politikou Washingtonu.

Foto: archív

Nezáväzná dohoda bude oficiálne prijatá na ministerskej schôdzke tento rok v decembri v marockom meste Marrákeš. Maďarsko chce od dohody odstúpiť ešte pred jej definitívnym prijatím. Na schôdzke v Marrákeši sa podľa ministra zahraničných vecí už nemieni zúčastniť a proti paktu chce vystúpiť aj v prípade, ak sa o ňom bude hlasovať na Valnom zhromaždení OSN.

Szijjártó už predtým varoval, že pakt umožní príchod ďalších miliónov utečencov do Európy. Štáty by podľa neho zároveň nútil poskytovať migrantom rovnaké služby ako domácim obyvateľom vrátane vzdelania a právneho poradenstva. Ľuďom, ktorí do Európy prídu nelegálne, by dokument zabezpečil legálny právny status.