Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko rozhodlo, že v očkovacom preukaze nebude uvedený druh vakcíny

Maďarsko rozhodlo, že v očkovacom preukaze nebude uvedený druh vakcíny

Foto: TASR

Maďarská vláda rozhodla, že v očkovacom preukaze nebude uvedený druh vakcíny proti novému druhu koronavírusu, ktorým bol držiteľ preukazu zaočkovaný. Informovala o tom internetová stránka komerčnej televízie ATV.

Podľa ATV na preukazoch doposiaľ vydávaných obvodnými lekármi figuroval druh i číslo šarže očkovacej látky. Opozičná Demokratická koalícia (DK) v tejto súvislosti vydala vyhlásenie, v ktorom kritizovala tento krok vlády. Podľa DK totiž takýto dokument bez údajov o vakcíne nebude použiteľný, pretože nesplní podmienky medzinárodne uznávaného očkovacieho preukazu.

ATV pripomenula, že Poľsko vpustí na svoje územie iba osoby, ktoré sú zaočkované vakcínou povolenou Európskou agentúrou pre lieky. Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 4326 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných dosiahol 432.925.

Pandémia v Maďarsku má podľa oficiálnych údajov celkovo 15.058 obetí na životoch s diagnózou COVID-19. Doposiaľ v krajine zaočkovali 685.247 ľudí, z ktorých 251.691 dostalo aj druhú dávku vakcíny.