Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko: Vláda z dôvodu sankcií zrušila zastropovanie cien benzínu a nafty

Maďarsko: Vláda z dôvodu sankcií zrušila zastropovanie cien benzínu a nafty

Foto: archív

Maďarská vláda vzhľadom na medzinárodnú krízovú situáciu zrušila s platnosťou od utorka 23:00 h cenový strop pre pohonné látky. Oznámil to šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás.

Nedostatok pohonných látok na maďarských čerpacích staniciach spôsobený aj reguláciou cien bol čoraz vážnejší. Na pumpách sa tvorili dlhé rady, niektoré z nich už nemali čo predávať.

Gulyás zrušenie regulovanej ceny paliva odôvodnil bruselskými sankciami a zákazom dodávok ruskej ropy do EÚ. Generálny riaditeľ ropnej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi vyhlásil, že v krajine vznikla na trhu s pohonnými látkami krízová situácia, ktorej podobná bola naposledy v 70. a 80. rokoch minulého storočia. V 31-ročnej histórii MOL-u ešte neboli takéto problémy so zásobovaním.

„Urobili sme všetko pre zabezpečenie dodávok. Veľkú časť chýbajúceho benzínu a nafty sme dovážali zo Slovenska, viac však nebolo možné. Potrebujeme dovoz k náprave stability, to však pri cenovom strope nie je možné,“ dodal Hernádi, podľa ktorého by sa trh s pohonnými látkami mal normalizovať do poldruha mesiaca.

Podľa maďarskej ropnej spoločnosti MOL panika vypukla po tom, čo sa na viacerých čerpacích staniciach minul benzín a nafta s regulovanou cenou. „Čerpacie stanice MOL-u sú stále otvorené. Cisterny rozvážajúce pohonné látky sú neustále na cestách a pracuje sa aj na údržbe Dunajskej rafinérie, ktorá napreduje podľa plánov,“ vyhlásila spoločnosť.

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,17 eura) za liter. Od 30. júla mohli regulované ceny využívať iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.