Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarský komisár prirovnal Sorosa k Hitlerovi. Opozícia žiada jeho odvolanie

Maďarský komisár prirovnal Sorosa k Hitlerovi. Opozícia žiada jeho odvolanie

George Soros. (Foto: archív)

Komisár maďarskej vlády pre kultúru Szilárd Demeter prirovnal vo svojom článku amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa k Hitlerovi. Článok vyvolal kritické reakcie a opozícia vyzvala predsedu vlády na jeho dovolanie. Komisár článok napokon stiahol.

Demeter, ktorý je tiež šéfom štátom financovaného Petőfiho literárneho múzea, nazval Sorosa „liberálnym führerom”. Nemecké slovo führer znamená vodca a v minulosti sa používalo ako synonymické označenie Hitlera. Demeter v tejto súvislosti tiež napísal, že Európa slúži Sorosovi ako „plynová komora“ s „jedovatým plynom“ prúdiacim z kapsule multikultúrnej otvorenej spoločnosti.

Maďarské židovské organizácie vrátane Federácie maďarských židovských obcí (Mazsihisz) článok označili za “odpornú provokáciu“. Následne sa ku kritikom pridala hlavná opozičná ľavicová strana Demokratická koalícia, ktorá vyzvala premiéra Viktora Orbána na okamžité Demeterovo odvolanie.

„Pre človeka, ako je on, nie je miesto vo verejnom živote, a to nielen v Európe, ale nikde na svete,“ zdôraznila strana vo vyhlásení. Demeter vyhlásil, že kritizovaný článok stiahne, pričom pridal trochu kontroverzné ospravedlnenie. Uviedol, že jeho kritici majú pravdu v tom, že „nacistická paralela by mohla neúmyselne poškodiť pamiatku obetí“.

Orbánova vláda sa k rozruchu, ktorý Demeter vyvolal, zatiaľ nijako nevyjadrila. Soros je častým terčom útokov Orbána. Premiér ho označuje za organizátora protimaďarského sprisahania a podporovateľa imigrácie, ktorú maďarská vláda rázne odmieta.