Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarský parlament odobril zákon proti pedofílii

Maďarský parlament odobril zákon proti pedofílii

Foto: archív

Maďarský parlament schválil vládny návrh zákona o ochrane pred pedofíliou, ktorý bol podľa spravodajského servera telex.hu rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými.

Nijaký z pozmeňujúcich návrhov opozičných strán neprešiel, za návrh právnej normy hlasovalo 156 poslancov vládneho bloku Fidesz/KDNP a opozičného Jobbiku, jeden nezávislý hlasoval proti.

S návrhom zákona, ktorý predložil zástupca predsedu parlamentnej frakcie Fideszu Mátó Kocsis, najskôr súhlasili aj opozičné strany, avšak po vládnych pozmeňujúcich návrhoch, ktoré viaceré občianske organizácie označili za homofóbne, sa postavili proti. Maďarská socialistická strana, Demokratická koalícia, ochranárska LMP, Dialóg a Momentum vopred avizovali, že hlasovanie budú bojkotovať.

Ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International, Maďarský helsinský výbor, Budapest Pride a ďalšie, zorganizovali demonštráciu na Kossuthovom námestí, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí.

Podľa organizátorov protestu sa totiž „vláda snaží spájať páchateľov neodpustiteľných hriechov voči deťom s členmi komunít LGBTI”. Poslanci Fideszu pozmeňovací návrh predstavili maďarskému parlamentu ako súčasť zákona trestajúceho pedofíliu.

Na základe tohto návrhu by mladí ľudia pod 18 rokov nemohli byť v školách vystavovaní pornografickému obsahu alebo akémukoľvek obsahu, ktorí podľa maďarskej vládnej strany podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu.