Úvod ZO ZAHRANIČIA Maduro: Som ochotný obrátiť list vo vzťahoch s USA

Maduro: Som ochotný obrátiť list vo vzťahoch s USA

Nicolás Maduro. (Foto: TASR)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlsil, že s nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena je ochotný „obrátiť list“ vo vzťahoch Venezuely s USA. „S vládou Joea Bidena sme v našich vzťahoch ochotní vybrať sa novou cestou, ktorá bude založená na vzájomnom rešpekte, dialógu, komunikácii a porozumení,“ uviedol Maduro.

Vláda predchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila na Venezuelu v snahe zvrhnúť Madurov socialistický režim niekoľko hospodárskych sankcií vrátane ropného embarga.

Po niekoľkých rokoch poznamenaných chladnými vzťahmi sa Trumpov kabinet na začiatku roka 2019 rozhodol úplne prerušiť diplomatické vzťahy s Caracasom, pričom za dočasného prezidenta Venezuely uznal opozičného lídra Juana Guaidóa.

Po tom, čo Biden v novembri vyhral americké prezidentské voľby, mu Maduro zagratuloval a vyhlásil, že „Venezuela je pripravená na dialóg a porozumenie s americkou vládou a ľudom“.

Analytici sa domnievajú, že Bidenova vláda zaujme k Venezuele miernejší postoj a z hľadiska prechodu k novej vláde v latinskoamerickej krajine bude podporovať medzinárodnú mediáciu.