Úvod ZO ZAHRANIČIA Maduro vyzýva na dialóg s cieľom dosiahnuť mier a obnovu Venezuely

Maduro vyzýva na dialóg s cieľom dosiahnuť mier a obnovu Venezuely

Nicolás Maduro. (Foto: TASR)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že sa rozhodol obnoviť proces dialógu so všetkými účastníkmi politického procesu v krajine. Maduro vyzýva na komplexný a rozsiahly dialóg zahŕňajúci všetky strany s cieľom dosiahnuť „mier a obnovu Venezuely“.

„Ak žiadame dialóg vo svete, musíme ísť príkladom v našej krajine,“ povedal Maduro vo svojom prejave v televízii. Prezident však nešpecifikoval, či toto rozhodnutie znamená obnovenie rokovaní s opozíciou, ktoré boli prerušené vlani v októbri.

Venezuelská vláda a opozícia začali rokovania v auguste 2021 v Mexiku. Madurova garnitúra ich však prerušila v októbri po tom, ako Kapverdy vydali kolumbijského podnikateľa a Madurovho spojenca Álexa Saaba do USA, kde čelí obvineniam z účasti na legalizácii výnosov z trestnej činnosti.

Vláda svoj návrat k rokovaciemu stolu podmieňovala Saabovým prepustením. Venezuelská hlava štátu sa počas uplynulého víkendu stretla s delegáciou vlády USA, s ktorou rokovala o energetických dodávkach.

Washington minulý mesiac oznámil, že by bol ochotný prehodnotiť svoju sankčnú politiku proti Venezuele v prípade, ak v rozhovoroch medzi Madurovou vládou a opozíciu nastane posun vpred.

Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Venezuelou v roku 2018 po Madurovom znovuzvolení v prezidentských voľbách, ktoré niektoré západné krajiny označili za zmanipulované.

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny s cieľom zbaviť Madura moci, pričom ho uznali USA a približne 50 ďalších krajín. Washington uvalil na Caracas rozsiahle sankcie s cieľom zosadiť Madura, medzi nimi aj zákaz obchodovania s venezuelskou ropou na americkom trhu.