Úvod ZO ZAHRANIČIA Mainstream tvrdí, že 46. prezidentom USA sa stal Biden. Trump však vraví:...

Mainstream tvrdí, že 46. prezidentom USA sa stal Biden. Trump však vraví: Voľby sa ešte neskončili

Donald Trump a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Víťazom amerických prezidentských volieb sa podľa mainstreamových amerických médií stal demokratický kandidát Joe Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident mal presiahnuť hranicu 270 hlasov voliteľov a poraziť svojho úradujúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

Sedemdesiatsedemročný Biden víťazstvom v Pensylvánii získal 273 hlasov voliteľov a podľa médií sa tak stane sa 46. prezidentom USA, najstarším zvoleným v histórii. Jeho súper, republikán Trump, však vyslovil obvinenia z volebného podvodu. Súčasný prezident odmieta prijať prehru v prezidentských voľbách.

“Voľby sa ešte neskončili,” vyhlásil. Ako dodal, jeho tím podnikne príslušné právne kroky. “Od pondelka začne na súde trestné konanie s cieľom zaručiť, že volebné zákony sú dodržiavané a do prezidentského kresla zasadne právoplatný víťaz,” uviedol.

V prípade, že by súdy potvrdili Bidena ako šéfa Bieleho domu, možno očakávať zvýšenie medzinárodného napätia a prehĺbenie konfrontácie USA a Západu s Ruskou federáciou. Bol práve Biden, kto vo funkcii viceprezidenta USA presadil sankcie proti Rusku ako reakciu na ukrajinskú krízu v roku 2014.

Joe Biden po správe o svojom zvolení do Bieleho domu na sociálnej sieti napísal, že pokladá za poctu, že si ho Američania zvolili. „Som poctený, že ste si ma vybrali, aby som viedol našu úžasnú krajinu,“ uviedol v statuse.

„Práca, ktorá je pred nami, bude ťažká, ale sľubujem vám toto: budem prezidentom všetkých Američanov – či ste za mňa hlasovali alebo nie. Nesklamem vieru, ktorú ste do mňa vložili,“ dodal.