Úvod ZO ZAHRANIČIA Majitelia českých reštaurácií a hotelov budú žalovať vládu, chystajú ďalšie protesty

Majitelia českých reštaurácií a hotelov budú žalovať vládu, chystajú ďalšie protesty

Foto: archív

Majitelia českých reštaurácií a hotelov a ďalší podnikatelia, nesúhlasiaci s protiepidemickými opatreniami zverejnili protestnú petíciu. Vláda podľa nich porušuje ústavu a vydáva likvidačné nariadenia, pre ktoré sa množstvo prevádzkovateľov ocitlo na hrane svojich možností. Na vládu sa chystajú podávať žaloby.

České reštauračné zariadenia pohostinstvá sú tento rok zavrté už po tretí raz. Hotely opäť nemôžu ponúkať pobyty na rekreačné účely. Časť prevádzkovateľov preto zverejnila petíciu s názvom Za normálny svet, ktorú proti týmto nariadeniam protestujú.

“Naším spoločným cieľom je zastavenie tohto konania, zrušenie všetkých vládnych nariadení a ukončenie núdzového stavu,” citoval spoločné vyhlásenie Jakub Olbert, majiteľ pražskej reštaurácie Šeberák, ktorá v novembri otvorila napriek vládnym opatreniam. “Každá dotknutá prevádzka podá žalobu na vládu,” dodal.

Vláda podľa neho porušuje zákony a ústavu, pretože prichádza k porušovaniu ich slobôd. “Nespochybňujeme vážnosť súčasnej situácie, naším cieľom je minimalizovať straty na ľudských životoch. Ale s vedomím toho, že rovnako dlhodobým cieľom je minimalizovať straty plynúce zo zastavenia života našej krajiny a jej ekonomiky,” povedal Olbert.

“Už sa snažíme nezastupovať len majiteľov reštaurácií a hotelierov, ale všetkých podnikateľov, ktorí trpia vinou nezmyselných opatrení vlády,” dodal Jiří Janeček, prevádzkovateľ pivovaru Malý Janek, ktorý začal proti vládnym nariadeniam protestovať začiatkom mesiaca po posunutí záverečnej z 22. hodiny na 20. hodinu.

Podľa Janečka je v súčasnosti v Česku zhruba 900 petičných miest, ďalšie majú pribúdať. Desať miliárd korún, ktoré chce vláda prerozdeliť na kompenzácie pre podnikateľov v reštauračnom a hotelovom biznise, by sa podľa neho mali presunúť na ochranu najrizikovejšej časti obyvateľstva, teda seniorov.

“Nie je to o kompenzácii, ale o tom, že nám významne obmedzili osobné slobody. Množstvo spoločností nie je schopných vopred zaplatiť ani korunu, aby na kompenzáciu dosiahla. To nie je pomoc, ale vydieranie,“ tvrdí Janeček. Na 3. januára ohlásil protest pred Úradom vlády.

Ďalšie protestné akcie avizoval Pavel Macek, ktorý sa tlačovej konferencie zúčastnil ako zástupca prevádzkovateľov fitnescentier. Momentálne je v ČR otvorených až do 120 reštauračných a hotelových prevádzok, hoci im to vládne nariadenia zakazujú.

Prítomný bol aj advokát Radek Suchý, ktorý pre rebelujúcich podnikateľov pripravuje online právne poradenstvo zadarmo. “Opatrenia vlády sú nezákonné, pretože nemajú oporu v nijakých relevantných dátach, je to cielená devastácia,” tvrdí Suchý.

Foto: archív