Úvod Spoločnosť Malajzia chce vrátiť 3000 ton odpadu do krajín jeho pôvodu

Malajzia chce vrátiť 3000 ton odpadu do krajín jeho pôvodu

Foto: archív

Malajzia plánuje poslať 3000 ton nerecyklovateľného odpadu späť do krajín jeho pôvodu – Spojených štátov, Británie, Kanady či Austrálie. Ide o krok, ktorý má zabrániť tomu, aby sa Malajzia stala skládkou odpadu pre bohaté štáty, vyhlásila ministerka životného prostredia Jang Mej-jing.

„Malajzia nebude skládkou odpadu pre celý svet… budeme proti tomu bojovať. Hoci sme malá krajina, nenecháme sa šikanovať rozvinutými krajinami,“ uviedla na tlačovej konferencii, kde takúto prax exportu odpadu nazvala „neférovou a necivilizovanou“. Malajzia a ďalšie rozvojové krajiny sa podľa jej slov stali novým cieľom pre hromadenie odpadu po tom, ako Čína vlani zaviedla zákaz jeho dovozu, píše agentúra AP.

Jang Mej-jing povedala, že do nelegálnych spracovateľských zariadení v krajine bolo prepašovaných 60 kontajnerov naložených kontaminovaným odpadom. Tieto chcú teraz odoslať späť do krajín ich pôvodu. Ministerka dodala, že desať z týchto kontajnerov by mali vrátiť do dvoch týždňov.

Novinárom ministerka v prístave Port Klang za mestom Kuala Lumpur ukázala, čo sa medzi odpadom nachádza – napríklad káble z Veľkej Británie, obaly od mlieka z Austrálie, CD nosiče z Bangladéša, ako aj množstvo elektronického odpadu a odpadu z domácností z USA, Kanady, Japonska, Saudskej Arábie a Číny. Odpad z Číny pôvodne pochádza z Francúzska a iných krajín; Čína ho však presmerovala do Malajzie po tom, ako zaviedla zákaz na dovoz.

Jang Mej-jing pripomenula, že istá britská firma na recyklovanie odpadu za posledné roky vyviezla do Malajzie 1000 kontajnerov s 55-tisíc tonami plastového odpadu. Vláda podľa jej slov od júla 2018 zatvorila už 150 nelegálnych tovární na recyklovanie plastu.