Úvod Zaujímavé Málo gólov a ziskov v NHL: brankári sú na odstrel

Málo gólov a ziskov v NHL: brankári sú na odstrel

Foto: AP

Otcom-manažérom kanadsko-americkej NHL už roky kradne spánok čoraz nižší počet gólov v zápasoch. Nejde ani tak o strelecké skóre, ale o výnosy z návštevnosti a reklám, ktorých počet spolu s gólmi klesá. A tak sa od sezóny 2016-17 majú zmeniť pravidlá ľadového hokeja.

Prvoplánovým nápadom bolo zväčšiť bránky. Nedospelo sa však ku konsenzu, ako konkrétne by mali rozmery svätýň narásť. Mohli by ich, pravda, nahradiť hádzanárskymi, prípadne na klzisko inštalovať rovno futbalové brány, čo by počet gólov zaručene zvýšilo.

Aj vymletým mozgom biznismenov profiligy, ktorí poväčšine ani nestáli na ľade, však docvaklo, že by to bol dosť čudný hokej, a tak myšlienku na zväčšenie brán zapudili.

Ak však nechcú zväčšiť bránky, rozhodli sa „zmenšiť brankárov“, ktorých odhalili ako škodnú, keďže dobre chytajú a púšťajú málo gólov. A tak sa zrodil geniálny nápad zredukovať brankársky výstroj. Ani túto hlúpu myšlienku však zatiaľ nedotiahli do konca.

Podľa najväčšmi jasnozrivých objavov generálnych manažérov NHL treba „upraviť veľkosť výstroja v závislosti od fyzických parametrov jednotlivých brankárov“, a tak docieliť, „aby vzrastom menší brankári nevyzerali rovnako ako dvojmetroví, vážiaci metrák“.

Mužov medzi žrďami tak najskôr čakajú ponižujúce merania údov, na základe ktorých sa dozvedia ortieľ o „adekvátnej veľkosti výstroja“.

Môžbyť však otcovia NHL vo vynaliezavosti zájdu ešte ďalej a gólmanov priamo vyzlečú do trenírok, v ktorých budú čeliť strelám pukov napríklad od Zdena Cháru. Jeho strele namerali rýchlosť 169,62 kilometrov za hodinu. Ak útočníci nedokážu rozbombardovať bránu, môžu aspoň rozstrieľať brankára.

Ak sa vám nápad obetovať zdravie či rovno život brankára na oltár zisku zdá zvrhlý či priamo morbídny, nebuďte na pochybách. Business is business.